Gaziantep 'ten Bağdat 'a direk uçuş seferleri başladı.

ZMO Başkanı Deniz, Meyve bahçelerini otlandırarak sürmek çok faydalı.

GENEL - Gaziantep Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Abdülkadir Deniz, meyve bahçelerindeki toprak işleme hakkında uyarılarda bulundu.

Deniz, “Meyve bahçelerini otlandırarak sürmek çok faydalıdır. Hatta bahçe yüzeyine yüksek boy yapmayacak şekilde, toprağa azot kazandıran yeşil gübre bitkilerinin yetiştirilmesi, hem toprak ve yağmur sularının kaybını engelleyecek, toprak nemi muhafaza edilecek, hem de faydalı böceklere yuva olacaktır” dedi. 
Yapılan denemelerde toprak işlemesi az yapılan bahçelerin gelişimlerinin çok iyi olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Başkan Deniz, “Mümkün olduğun kadar toprak işleme sayısı düşürülmelidir. Çünkü yapılan her toprak işleme toprağın yapısını bozmakta ve organik madde miktarını azaltmaktadır” uyarında bulundu. 

MEYVE BAHÇELERİNDE TOPRAK İŞLEME
Gaziantep Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Abdülkadir Deniz, Bahçe içerisindeki ot yoğunluğunun çok fazla olması zararlı değil, faydalıdır. Bahçe içerisinde ot olmasın diye çok sık toprak işlemenin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Mümkün olduğu kadar toprak işleme sayısı azaltılmalıdır” dedi. Deniz konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “ Meyve bahçelerinde mümkün olduğu kadar toprak işleme sayısı azaltılmalıdır. Toprak işleme, ekolojik koşulları ve doğal dengeyi gözeterek en uygun toprak koşullarının oluşturulması için yapılan bir mekanizasyon işlemidir. Toprak işlemenin temel amacı; toprakta verimliliği arttırmak ve bitkinin uygun gelişme ortamını sağlamaktır. Toprak işleme sırasında ağaçların etek dallarının (taç izdüşümü) altına girilerek kesinlikle toprak işleme yapılmamalıdır Meyve bahçelerinde toprağın derin ve etek dalların altına girilerek işlenmesi köklere zarar vererek ve toprak kökenli mantari hastalık etmenlerinin ağaçlara bulaşmasına neden olur. Meyve ağaçlarının taç izdüşümü kadar kök tacı vardır ve her toprak işlemeyle özellikle yüzeye yakın ve ağacın beslenmesini sağlayan kılcal kökler kesilmektedir. Böylece ağaçların besin alımı sekteye uğramakta ve açılan yaralardan giriş yapan bakteri ve mantarlar ağacı hastalandırmaktadır. Asla toprağı deviren aletler ile toprak işlenmemelidir. Şayet toprak işleme gerekiyorsa bunu, toprağı yırtan aletler ile yapmanız önerilir. Yapılan denemelerde toprak işlemesi az yapılan bahçelerin gelişimlerinin çok iyi olduğu gözlenmiştir. Özellikle kışın yağmurdan sonra toprak ıslak iken ot olmasın diye yapılan toprak işleme toprağı çok önemli derecede sıkıştırmaktadır. Bundan dolayı kış aylarında mümkün olduğu kadar toprak işleme yapılmamalıdır. Bahçelerde toprak nemli iken yapılan toprak işlemede belli bir müddet sonra toprak altında pulluk tabanı dediğimiz sert bir katman oluşur ve bu geçirimsiz bir hal alır. Bu sebep ile 3-4 yılda bir sıra aralarına patlatma dediğimiz, toprağı yırtarak işleyen aletlerle işlem yapılır. Aksi halde bu kısımda su birikebilir, verilen gübreler toprağın yapısını bozabilir. Mümkün olduğun kadar toprak işleme sayısı düşürülmelidir. Çünkü yapılan her toprak işleme toprağın yapısını bozmakta ve organik madde miktarını azaltmaktadır.”
MÜMKÜN OLDUĞU KADAR TOPRAK İŞLEME SAYISI AZALTILMALI
Meyve bahçelerinin otlandırılarak sürmesinin  çok faydalı olduğunu kaydeden Başkan Deniz, “Hatta bahçe yüzeyine yüksek boy yapmayacak şekilde, toprağa azot kazandıran yeşil gübre bitkilerinin yetiştirilmesi, hem toprak ve yağmur sularının kaybını engelleyecek, toprak nemi muhafaza edilecek, hem de faydalı böceklere yuva olacaktır. Özellikle faydalı böcek yoğunluğunun artması açısından bahçelerin bir süre otlu kalması çok önemlidir. Bahçelerinize sonbaharın sonunda baklagil bitkileri ekerek ot yoğunluğunu artırmak çok daha faydalı olacaktır. Bahçelerinizde ot yoğunluğu fazla ise sabahın erken saatlerinde o otların içerisinde dolaştığınızda dizlerinize kadar ıslandığınızı göreceksiniz. Bu da gece düşen çiği otlar tarafından nasıl tutulduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki; yabancı otlar tohum bağlamadan ve çiçeklenme döneminde mutlaka toprağa karıştırılmamalıdır. Toprak işleme ile yabancı otlar ilkbaharın ortalarında sürülerek toprağa karıştırılmalıdır. Yabancı ot mücadelesinde eğer toprak taşlık, kayalı değilse, toprağı diskaro, goble, vanvey,vs. gibi  saçlı aletler kullanılmalıdır. Böylece yabancı otlar, toprağa karıştırılarak, toprağın yapısını iyileştirmekte, organik madde miktarını, mikroorganizma faaliyeti ve su tutma kapasitesini artırmakta, faydalı böceklerin muhafaza edilmesi ve doğal dengenin korunmasına yardımcı olmakta, güneş yakmasını engellemektedir. Ağaç diplerindeki otları el çapası ile çapalamak veya biçmek veya fazla olmamak şartıyla ot ilacı kullanmak, sıra aralarındaki otları toprağa karıştırmak daha faydalı olacaktır.  Sonuç olarak bahçe içerisindeki ot yoğunluğunun çok fazla olması zararlı değil, faydalıdır. Bahçe içerisinde ot olmasın diye çok sık toprak işlemenin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Mümkün olduğu kadar toprak işleme sayısı azaltılmalıdır” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR