Milli Eğitim Bakanlığınca 'Sınıf Rehberlik Etkinlikleri Seti' Oluşturuldu.

Özseven,den GTO Başkanı Yıldırım,a teşekkür.

EKONOMİ - Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven  e-Fatura mükelleflerinin 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Faturaya geçmek zorunluluğundan doğan sorunları gündeme taşıması nedeniyle Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım’a teşekkür etti.

Özseven “bu zorunluluğun mükelleflerde yeni külfetler doğuracağı düşüncesiyle  e- belge mükellefiyetinde limitlerin yükseltilmesi ve geçiş sürecinin ötelenmesi  yönündeki  açıklamasının yanı sıra   güçlü lobisiyle sonuç ve çözüme ulaşmada çaba harcayarak girişimlerde bulunan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Özseven  açıklamasında şu cümlelere yer verdi; “Ticaret Odası sayın Mehmet Tuncay Yıldırım’ın 4 Aralık 2019 tarihli e dönüşüm ile ilgili açıklamasını destekliyor ve değerli buluyoruz.  Bildiğiniz üzere 19 Ekim 2019 tarihinde 509 nolu vergi usul kanunu tebliği ile mükellefleri teknik olarak sıkıntıya sokacak uygulama 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Bundan dolayı açıklama çok yerinde ve zamanında yapılmış oldu. Diğer esnaf odalarından da aynı hassasiyeti bekliyor ve açıklamalarından dolayı Gaziantep Ticaret Odası başkanı sayın M. Tuncay Yıldırım’a Gaziantep Mali Müşavirler odası olarak teşekkür ediyoruz.”        

GTO Başkanı Yıldırım, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan elektronik belge uygulamalarına zorunlu geçiş tarihlerinin ve uygulama esaslarının yer aldığı 509 Sıra Nolu Tebliğinde belirtilen limitlerin ve tarihlerin ticaret erbaplarını zorlayacağı yönünde açıklama yaparak  “Firmalarımıza yeni bir külfet getirecek olan limitin yükseltilmesi ve geçiş süresinin de ötelenmesi gerekir” demişti.

 

30923 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan elektronik belge uygulamalarına yönelik zorunlu geçiş tarihlerinin ve uygulama esaslarının yer aldığı 509 Sıra Nolu Tebliğ hükümlerince;

 “2018 ve 2019 yıllarında satış hasılatı 5 milyon TL’yi gecenler 01.07.2020 tarihinden itibaren, 2020 yılı ve müteakip hesap dönemlerinde geçenler ise ilgili yılı takip eden yılın 7.ayından itibaren e-fatura kullanmak zorunda. Halihazırda  e-Fatura mükellefi olanlar da 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Faturaya geçmek zorunda. Bazı sektörlerde e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu ve e-bilet zorunlu hale geliyor.”

 

 

ÇOK OKUNANLAR