Gaziantep 'ten Bağdat 'a direk uçuş seferleri başladı.

KIZILAY yardımları ile hep yanımızda…

GENEL - Kızılay haftasını kutladığımız bu günlerde Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Nihat Yıldırım ile Gaziantep’te Kızılay’ın yaptığı çalışmalar ile ilgili konuştuk.

Hayırseverlerin yaptığı bağışlar, Gönüllü Kızılay görevlileri, Pandemi döneminde yapılan çalışmalar, Gaziantep’te bir an önce yapılması gereken Acil Afet Deposu ve Kent’te bir Kızılay binası kurulması ile ilgili konularda Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Nihat Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

Sadece 100 Metrekarelik küçük bir apartman dairesinde yıllardır Dev bir organizasyon ile Gaziantep’te ihtiyaç sahiplerine yardımları ile ulaşan Kızılay, zor durumda olan herkesin başvurduğu ilk yer.

Röportaja Kızılay’ın tarihçesini hatırlatarak başlayan Başkan Prof. Dr. Nihat Yıldırım, “Kızılay haftamız yıllardır kutlanıyor ancak Kızılay köklü bir geçmişe uzanan bir yapıya sahip.  Kızılay’a SMS yolu ile bağış yaparken kullandığımız 18-68 kodu aslında 1868 yılında birkaç gönüllü doktorun savaşta yaralanan ve esir düşen askerlerin bakımı ile ilgilenmek suretiyle kurulmuş bir yapıdır. Hilal-i Ahmer ismi ile kurulan oluşum günümüzde Kızılay olarak faaliyet vermektedir” dedi.

150 yıldır öncelikli olarak yurtiçi daha sonrasında yurtdışı olmak üzere uluslararası evrensel bir sivil toplum kuruluşu olan Kızılay dünyanın dört bir yanına hizmet vermeye devam ediyor. 

Önceliğin memleketimiz olduğunu vurgulayan Yıldırım, vatandaşlar ve muhtaç olan göçmenlere yardım etmekten mutluluk duyduğunu ancak göçmenlere yapılan yardımlar için harcamaların neredeyse tamamının Avrupa Birliği fonlarından geldiğini dile getirdi.   

Başarılı bir dönem.

2019 yılında Kızılay Gaziantep Şube Başkanlığını devralan Yıldırım, Gaziantep’e 2 ek şube kurarak göreve başladı. Görev başlangıç süresi boyunca yaptığı faaliyetlerle Kızılay’ı daha görünür hale getirmeyi amaçlayan Yıldırım, genel merkezin gönderdiği ve yerel halktan aldığı bağışlarla zor günlerde halkın yanında yer almaya devam ediyor.

Aşevi kurulumunu gerçekleştiren Yıldırım, hastaneden aldığı bilgiler doğrultusunda maddi gücü yerinde olmayan yeni doğum yapmış annelere doğum ve bebek çantaları hediye ediyor. Yıl boyunca bağışçılardan aldığı yardımlarla maddi yetersizlik yaşayan ailelere gıda paketleri ile destek oluyor. 

150 civarında genç gönüllü,  125 civarında kadın gönüllü ve  yine 150 civarında şube yetişkin gönüllüsü ile oluşturulan ekiple yardımlara koşan Şube Başkanı Yıldırım, okul ziyaretleri, yaşlı bakım evleri ziyaretleri ve düzenlenen kermesler gibi sosyal faaliyetlerle  yardımlarda bulunuyor. 

 

Gaziantep Kızılay Ailesi Yardımları İle Yanımızda

Bünyesinde; Şahinbey, Şehitkâmil ve Nizip ilçe şubelerini barındıran İl Şubesi, kan merkezleri, toplum merkezleri, çocuk koruma programları ile birlik içerisinde vatandaşların yanında yer alarak hizmet vermeye devam ediyor. 

Pandemi başlangıç aylarında Gaziantep’te 8000 yemek kapasiteli aşevi kurarak hizmete başlayan Kızılay Gaziantep ailesi her gün yaklaşık 2500-3000 civarında vatandaşın sıcak yemeğini karşılıyor. 

Gaziantep’te vakıfların, sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin aşevlerinin genel itibariyle belli noktalarda dağıtım yaptıklarını fakat gözlemleri sonucu dağıtım noktalarına gelemeyen hastaların bulunduğunu fark ederek hizmete başladığını söyleyen Nihat Yıldırım, “ Dağıtım noktalarına gelemeyen yaşlı ve hasta vatandaşlarımız için diğer aşevlerinden farklılık göstererek vatandaşımızın yemeğini evlerine götürmeye karar verdik ve akabinde mobil araçlar kurduk. Bu mobil araçlar her gün saat 12.00 itibariyle Şehitkâmil bölgesi ağırlıklı olmak üzere adreslere teslim gerçekleştiriyor ve yemeklerin yendiğinden emin olarak hizmetimize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yeni Bağışçılar Yardım Çarkının Dönmesinde Çok Önemli

Yardıma muhtaç vatandaşların hayırseverleri dört gözle beklediklerini söyleyen Yıldırım, bağışların sadece belirli kişiler üzerinden döndüğünü ve bu bağışçıların diğer sivil toplum kuruluşlarına yetişemediğini aktardı. 

Yıldırım, “ Şu anda da ciddi manada bağışlarımız var ancak bağışçılarımızın belirli sayıda kalarak belirli insanlar üzerinden sağlanması o kişilere yük oluyor. Bağışların dağılmasını arz ediyoruz,  bir insana ‘Lütfen bize yardım eder misin?’ dediğinde evet yardım ediyor ancak bizim gibi onlarca bağış alan kurum var. Bu kurumlarda aynı insanlara gittiğinde bağışçılarımız maddi olarak yoruluyorlar” dedi. 

Bireysel yemek bağışı yapan bağışçıların da var olduğunu belirten Yıldırım, “Örneğin bir gencimizin elimde 50 lirası var 50 lira ile bağış yapmak istiyor,  biz tanesi 10 lira maliyetinde olan yemekten 5 adet yemeyi vatandaşımıza öğrencimiz adına götürebiliyoruz.  Bunun gibi gençlerimiz, kadınlarımız, işadamlarımız, sanayicimiz, memurumuz,  kim olursa olsun hediyesi 10 TL’ den bir yemek de olsa 1.000 yemek de olsa bunların hepsini bağış yapabiliyorlar ve bizde bağışlarını yerine ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kızılay gönüllülerine ihtiyacımız var.

Maddi yardımların yanı sıra manevi olarak da vatandaşın yanında yer almaya özen gösteren Kızılay Gaziantep Şubesi, sosyal yardımlarla insanları ziyaret ederek, psikolojik destek sunuyor. 

Toplum merkezi ve benzer birimleri vasıtasıyla da hizmet gösterdiklerini kaydeden Prof. Dr. Nihat Yıldırım, “Maddi güç kadar insan gücüne de ihtiyacımız var çünkü arabanız var ama şoförü yoksa bir işe yaramıyor. Bizim öncelikle ama öncelikle gönüllülere ihtiyacımız var. Bu sebeple Kızılay olarak 2021 yıllını gönüllülük yılı ilan ettik. 2021 yılında gönüllü kazanımlara yönelik faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. Biz gençlerimizden, kadınlarımızdan, kendini genç hisseden yetişkinlerimizden, çocuklarımızdan, herkesten Kızılay'a ya da Kızılay gibi toplum yararına çalışan diğer sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olmalarını talep ediyoruz. Haftada sadece 1-2 saatlerini vermek isterlerse daha fazlasını bizimle beraber geçirmelerini ve toplumun farklı noktalarına dokunmaları istiyoruz. O yüzden bir web sitesi kurduk web sitemizin ismi ‘Gönüllüol.org’ sitemize rahatlıkla üyelik için başvurabilirler, gönüllü olabilirler ve Türkiye çapındaki faaliyetlerimizin haberleri cep telefonlarına gelen mesaj ile haberdar olarak bizimle beraber faaliyetlerimizde etkinliklerimizde bulunabilirler” açıklamalarına yer verdi.

 

Acil Afet Deposu Oluşturulmalı.

Gaziantep'teki her bir bireyin ilerideki muhtemel afete karşı Kızılay acil afet deposunu doldurmak için bağışta bulunması gerektiğini kaydeden Şube Başkanı Nihat Yıldırım, “Acil afet deposu ile bireylerin kendilerine bir çadır rezerve etmesi için Kızılay'a bir çadır bedeli kadar bağış yapılması gerekli. Bugün sizin için çok önemli olmayan çadır yarın o kadar önemli oluyor ki bu sebeple tedbirli olmakta fayda var. Çadırların içerisinde15-20 gün kadar zaman geçirebileceğiniz yataklar, ısınma ve mutfak ihtiyaçlarını sağlamaya yaracak gereçler bulunmakta” dedi. 

Gaziantep Kızılay binası kurulmalı.

Şubeye gerçekleştirdiğimiz ziyarette Başkanımızın ve gönüllülerimizin Kızılay adına gerçekleştirdikleri yardımlarla gurur duyarken yıllardan beri bu dev organizasyonun küçük bir apartman dairesinden yapılıyor olması bizleri şaşırttı.

Türkiye’nin 6. Büyükşehri olan Gaziantep’e Kızılay gibi bir kurum adına tahsis edilen apartman dairesi yerine bir an önce kente yakışır bir Kızılay Binası yapılmalı.100 metrekare bir alan Kızılay şubesi olmak için yeterli değil.  Bünyesinde barındırdığı gönüllüleri ağırlamaya yetmeyen bir alanda toplantı ve eğitimler gerçekleştirilmesi imkânsız bir durum. 3 yıldır Gaziantep’e Kızılay Binası’nın gerekli olduğunu dile getirmeye çalışan Prof. Dr. Nihat Yıldırım bu hususta tüm yardımseverleri Gaziantep’e yakışan bir bina yapılması konusunda destek olmaya davet etti.  

 

ÇOK OKUNANLAR