Koronavirüs' de dünyada ölüm sayısı 3 Milyonu geçti...

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe'den ilk yardım duyarlılığı.

EĞİTİM - İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe öncülüğünde, Gaziantep’teki tüm öğretmenler ve veliler için çevrim içi platformda ilk yardım eğitimi verilecek.

İlk yardım eğitimi alan öğretmenlerin geçtiğimiz günlerde bir okulda nefes borusu tıkanan öğrenciye yaptığı ilk müdahale, öğrencinin hayatını kurtarmış ve kamera kayıtlarına yansımıştı. Doğru ve zaman kaybetmeden yapılan ilk yardımın yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmedeki etkisi bir kez daha anlaşılmıştı. Bunun üzerine 1-7 Mayıs Trafik ve İlk Yardım Haftası’na özel olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü devam eden eğitimlerini dijitale aktardı ve kapsamını genişletti. Bugüne kadar öğretmenler için düzenlenen eğitimler velileri de içine alarak daha büyük kitlelere ulaşacak.


Okullarda ve evlerde en sık karşılaşılan durumlarla ilgili bilinçli bir ilk yardım eğitiminin gerekliliğine vurgu yapan Tepe, “İlk yardım eğitimine başladığımız günden bugüne hedefimiz bu bilinci her kesimde yaymaktı. Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan İlk Yardım Eğitimi Merkezinde bugüne kadar 1748 öğretmenimiz eğitim aldı ve geçtiğimiz günlerde okulda yaşanan olayda öğrencimize gerekli ilk yardımı, bu eğitimi merkezimizde alan öğretmenlerimiz uyguladı. Uzaktan eğitimle büyük kitlelere ulaşmanın kolaylığı sebebiyle öğretmenlerimizin yanında velilerimizi de bu eğitime dahil ettik. Bu durumu geniş kapsamlı bir ilk yardım seferberliği olarak düşünebiliriz. Sonrasında keşke dememek için öncesinde önlemlerimizi almamız gerekiyor. Böyle bir durumun hiç yaşanmamasını diliyorum fakat gerek öğretmenlerimizin gerek velilerimizin aldıkları bu eğitimle hem okulda hem evde yaşanabilecek birçok olumsuz durumun önüne geçeceğine inanıyorum. İlimizde herkese ulaşmak için eğitimlerimiz devam edecek. Tüm öğretmenlerimizi ve velilerimizi bu eğitime bekliyorum.” ifadelerine yer verdi. 5 Mayıs Çarşamba günü saat 21.00'de zoom üzerinden gerçekleşecek eğitim, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Twitter ve YouTube hesabından da canlı yayımlanacak.

ÇOK OKUNANLAR