Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’e geliyor.

GAZİTEM Başkanı Mehmet Aytaç Net Konuştu.

EKONOMİ - Gaziantep Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mehmet Aytaç, oda olarak sektöre yönelik yaptıkları çalışmalar ve yapacakları projelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak emlakçılık mesleğini Gaziantep’te hak ettiği yere getireceğiz dedi.

Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Oda olarak şuanda taşınmaz ticari yetki belgesi olmadan çalışan esnaflara yönelik bir denetim gerçekleştiriyoruz. Bu yönetmelik aslında 2018 yılında yürürlüğe girdi fakat bazı aksaklıklar ve eksiklikler vuku bulmuştu, bizler zaman zaman devreye girerek bu eksiklikleri iyileştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Şuanda bu yönetmeliği uyguluyoruz, yönetmelik kapsamında denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. İlk denetimimizi Ticaret İl Müdürümüz ve Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği’nin katılımı ile organize ettik. Denetimler sonucunda kayıtsız çalışan emlakçılar ile karşılaştığımız zaman gereken tutanakları tutarak gerekli yerlere bildiriyoruz. Bu meslek icra edilecekse, eskisi gibi bir masa, bir sandalye ile yapılmayacak” dedi.

Mesleğin Gerekli Standartları Var.

Mesleğin gerekli standartlarının olduğunu vurgulayan Aytaç, emlak ofisinin en az 30 metrekare olması, görüşme odası ve normal oda olmak üzere iki bölümden oluşması, lavabo mutfak gibi temel ihtiyaç alanlarının sağlanması ve dâhilinde evrak kayıt dosyasının bulunmasının temel şartlarından olduğunu vurguladı.

Ofis standartlarının yanı sıra maliye kaydı ile beraber esnaf sanatkârlar odasına emlakçı olarak kayıt girişini yapması devamında ise Emlakçılar Odası’na gelerek üye kaydını tamamlayacaklarını dile getiren Aytaç, “İşin bir diğer tarafı ise eğitim. Mesleğe ilk adımı atarken esnafımız staj şartını da yerine getirmeli. Staj konusunda iyileştirmeler yapılabilir ancak hâlihazırdaki staj şartımız gayrimenkul üzerine bir yıl boyunca kayıtlı olan üyelerimizden birisinin yanında emlak danışmanlığını kavramak. Sigorta girişi yapılırken emlak danışmanı olarak yapılmalı ve staj sürecini tamamlamalı, stajdan sonra ise meslek odamızda 100 saatlik eğitimimize katılım sağlanmalı ve eğitim belgesi alınmalı. Milli Eğitim ve Üniversiteler üzerinden yapmış olduğumuz bağlantılar ile görülen eğitim sonunda mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğunu karşılamalı. Bu belgemiz için yazılı sınav sonrasında mülakata katılım sağlanmalı. 1 yıllık süren bu eğitim ve staj maratonunun ardından taşınmaz ticari yetki belgesini almaya hak kazanıyorlar ve iş hayatına resmi olarak adım atabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Artan Konut Fiyatları Hepimizin Ortak Sorunu

Gayrimenkul sektöründe piyasanın dengesizliğinden ve yüksek maliyetlerden meslek odası olarak şikâyetçi olduklarını ifade eden Mehmet Aytaç,  konuya dair gereken müdahalelerde bulunduklarını ve halk arasında fiyatları yükseltenlerin emlakçılar olduğu algısından dolayı memnuniyetsiz olduklarını söyledi.

Aytaç, “ Konut sahipleri emlak danışmanlarına ulaşarak istedikleri maliyeti kendileri belirliyor ve bu tutar üzerinden satılmasını talep ediyor. Emlakçı yetkisi dâhilinde mülkiyet sahiplerine makul ve olması gereken tutarı söyleyerek yardımcı olmaya gayret ediyor fakat ekili olması ve karar tamamen mülk sahibinde. Son 2 yıldır sektör olarak sıkıntıdayız, maliyetlerin bu denli yükselmesinin bir diğer sebebi ise arsa fiyatlarıdır. Geçen yıla kıyasla %70- %80 oranla bir fark var. Arsa fiyatlarını yükselmesi daire fiyatına lanse ediliyor. Malzemelere gelen zamlar ve akabinde malzemelerin dolarla gelmesi, doların yükselmesi, pandemi ve birde fırsatçılar işin içerisine girdiğinde ortaya çıkan sonuç bu oluyor. Önümüzde ki 10 yıl boyunca yeterli olacak arsa stokumuz var ancak belediyelerimizin ucuz arsa üretmesi altyapı sorunlarını hızlı bir şekilde çözmesi lazım. Belediyelerimiz ihale ile emsal değer tespit ediliyor vatandaşlarımız sağ olsun ihaleye giriyor, ihalenin akışına kendisi kaptırıyor sonrasında ise pişman oluyor, daha dikkatli ve duyarlı olmak lazım. İmara açılan bölgelerin daha geniş tutulması, uzun vadeli imar projelerinin yapılması gerekli” açıklamalarında bulundu.

Konut Fiyatlarının Yükselişinden Emlakçılar Mesul Değil.

Emlakçıların günlük piyasaya hâkim olduğuna ve emsal teşkil ile daire fiyatı belirlediklerini belirten Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, emlakçıların daire satış fiyatları üzerinden yalnızca %2 komisyon aldıklarını, daire satış fiyatlarından sadece mülk sahibinin mesul olduğunu dile getirdi.  

Vatandaşın daire satarken danışmanlığı bölge emlakçısından alması gerektiğini söyleyen Aytaç, bölgede emlakçı olmasının yeterli olmadığını,  çalışmak istediği emlakçının taşınmaz ticari yetki belgesinin olup olmadığını vatandaşın kontrol etmelerini istedi.

“Satış Yetkisi Vermekten Korkmayın!”

Vatandaşın genellikle emlakçıya satış yetkisi vermekten korktuğuna dikkat çeken Mehmet Aytaç, “Aslında satış yetkisi ile hem esnaf hem de mülk sahibi rahat ediyor. Satış yetkisini imzalamaktan korkmayın, satış yetkisini, kiralık yetkisini imzaladıktan sonrasında iki tarafta bu süreçte rahat çalışır. Müşteri daireyi beğendiği takdirde satın alır, emlakçı müşterinin daireyi beğenme sürecinde o daireye en az 20 kez gidiş geliş sağlıyor. Emlakçı yetki almadan çalıştığı zaman konutu başkası satabiliyor bu durumda emlakçının emeği, zamanı, mazotu, parası boşuna gidiyor. Biz bu konu üzerinden çok sıkıntı yaşıyoruz, esnafımıza da yetki belgesiz çalışmamalarını telkin ediyoruz, bu bizim için çok önemli” dedi.

“Emlak Danışmanı Sizi Doğru Yönlendirecek”

Emlak danışmanlarının her iki tarafında güvencesi olduğunu kaydeden Başkan Aytaç, “Bir daire alırken, satarken veyahut kiralarken en azından bir emlak danışmanının yanınızda bulunması lazım. Danışman sizi her zaman doğru yönlendirecektir. İnternet siteleri üzerinden satışa sunulan bilinçsiz fiyat belirlemesi piyasayı bozan durumlardan bir tanesi.  İlanları internet sitesi üzerinden veren vatandaşlarımız sonrasında da sıkıntı yaşayabiliyor çünkü danışman eşliğinde yapılan bir ilan değilse yanlış yönlendirmeler olabiliyor. Örneğin vatandaş fiyatta anlaşıyor kaporayı havale işlemi ile gönderebiliyor sonrasında o işin arkası gelmiyor bu durumda vatandaşın parası buhar olup uçuyor. Piyasada dolandırıcılara mahal vermemek lazım. Art niyetli insan maalesef çok. Yinelemek gerekirse emlak danışmanları üzerinden yapılan her işlem vatandaş için bir güvencedir” açıklamalarına yer verdi.

ÇOK OKUNANLAR