Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’e geliyor.

Milli Eğitim Şûrası 1-3 Aralık’ta Toplanıyor.

EĞİTİM - Milli Eğitim Şûrası 1-3 Aralık’ta toplanıyor Yedi yıl aradan sonra toplanacak şûra’nın ana teması “Eğitimde Fırsat Eşitliği”. İmam hatipler için devletin tüm imkânları seferber edilip diğer devlet okullarındaki öğrenciler kalabalık sınıflara mahkûm edilirken taşradaki yoksul çocuklar ya taşımalı eğitime ya da tarikat okullarına mecbur bırakılırken sadece aynı tür okullara giden öğrencilerin aynı yarışa katılabileceği gerçeğiyle fırsat eşitliğinden söz etmek imkânsız.

Milli Eğitim Şûrası, yedi yıl aradan sonra 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. Şûranın ana teması “Eğitimde Fırsat Eşitliği” olarak belirlendi.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, “Şûrada eğitimde fırsat eşitliğinin tartışılacak olması bize umut vaat etmiyor. İmam hatipler için devletin tüm imkânı seferber edilirken diğer devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapanların, köy okullarını kapatıp taşradaki yoksul çocuğu ya taşımalı eğitime ya da tarikat okullarına mecbur bırakanların, uzaktan eğitim sürerken milyonlarca öğrencinin eğitime ulaşamadığını itiraf edip o öğrencileri eğitime ulaşan akranlarıyla aynı sınavlara sokup bunun adına da ‘ölçme-değerlendirme’ diyenlerden fırsat eşitliği için adım atmasını beklemek mantıklı değil” dedi.

20. Milli Eğitim Şûrası’ndan olumlu kararlar beklemediklerini vurgulayan Özbay, şunları söyledi:

Öğrenci Veli Derneği’nin (Veli-Der) Milli Eğitim Şûrası ile ilgili açıklamasında, “Eğitimde fırsat eşitliğinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın anladığı aynı tür okullara giden öğrencilerin aynı yarışa katılabileceği ve bu yarışın sonucunun da meşru olduğudur. Bu nedenle biz ısrarla fırsat eşitliğini değil, eğitim hakkını vurguluyoruz” denildi.

Şûra’nın önemli gündem başlıklarından birinin “Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği” olduğuna dikkat çekilen açıklama şöyle:

“Bu başlıkta 4-6 yaş arasında çocukların alacağı eğitimin de zorunlu eğitim kapsamında değerlendirilmesi konusunun tartışılacağını biliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş arasındaki çocukların aldıkları Kuran kursunun da zorunlu eğitim kapsamına alınmasına dair önerisinin şûrada tartışılacağını biliyoruz.

4-6 yaş arasındaki çocukların alacağı Kuran kursunun zorunlu eğitim kapsamına alınması pedagojik açıdan da eğitim hakkı açısından da kabul edilemez. ”

ÇOK OKUNANLAR