Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Gaziantep Büyükşehir 'den Türkiye'de bir ilk.

EĞİTİM - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) tarafından Türkiye’de ilk kez çocukların ve gençlerin dijital teknolojiyi kullanarak iklim değişikliğiyle mücadelede yeni çözüm önerileri geliştirmesi için oluşturulan 3 boyutlu “E-İklim” oyununun lansmanı yapıldı.

Büyükşehir Meclis Salonu’nda düzenlenen lansmanda, küresel iklim krizine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen eğitici yönü yüksek “E-İklim” oyununun amaçları ve kapsamı hakkında bilgi verildi. Oyunun içeriğinde yer verilen iklim değişikliğindeki etken ilkeler sayesinde Alfa ve Z kuşağının bilgilendirilerek gelecekte her birinin birer iklim okuryazarı olmasının hedeflendiği belitildi.

Oyun detaylarının daha kalıcı bir şekilde aktarılması için katılımcılar arasında yer alan 6 öğrenci, sahneye çıkarak oyunu oynadı. Mobil cihazdan ana ekrana yansıtılan uygulama ile diğer katılımcılar içerik hakkında somut bilgiler elde etti. 

OYUNUN TEMEL İLKELERİ ÇOCUKLARIN ANLAYABİLECEĞİ YAPIDA KURGULANDI

GBB Çevre Koruma, Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Daire Başkanlığı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na bağlı Bilişim A.Ş ortaklığında, Türkiye’nin öncü kadın iklim savunucularından Çevre ve Siyaset Bilimci Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu’nun katkılarıyla son halini alan E-İklim oyunu, mobil cihazlar için tasarlandı. Özellikle ilkokul öğrencilerini sürdürülebilir bir dünya için gerekli olan; enerji ve su tasarrufu, karbon ayak izi azaltımı, bisiklet kullanımının önemi, yeşil alan sistemlerinin güçlendirilmesi ve güvenli atık yönetimi gibi temel konu başlıkları hakkında bilgilendiren uygulama, aynı zamanda onları iklim krizine dair konunun nesnesi değil, öznesi haline getiriyor. Temel ilkelerin çocukların anlayabileceği yapıda kurgulandığı oyunda her kullanıcının gelecekte birer iklim okur yazarı olması planlanıyor. Uygulama, App Store ve Google Play dijital mağazalarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. 

ŞAHİN: SİZ, BİZİM İKLİM ELÇİMİZ OLACAKSINIZ

Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen lansmanda yaptığı konuşmada Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, E-İklim oyunu sayesinde öğrencilerin kendilerine iklim hocalığı yapacağını belirterek, “Biz siz çocuklarımızın ve gençlerimizin öğrencisi olacağız. Siz bizim iklim elçimiz olacaksınız. Siz bizleri geleceğe hazırlayacaksınız. Sizin bizim geleceğimizi korumanız için iklim konusunda tecrübeli olmanız gerekiyor. Çünkü dünyanın sürdürülebilirliği buna bağlı. İşte tam bunun için buradayız. Gaziantep, akıllı şehir, şampiyon şehir, uluslararası alanda büyük bir kategoriye ulaşmış bir şehir. Burada topyekün bir seferberlik gerekiyor. Bu da sizle başlıyor. Tek başına bir kişinin yapacağı şey çok az. 600 bin öğrencimiz var Gaziantep’te. Genç nüfusumuz çok fazla. Her yıl 55 bin öğrenci okula başlıyor. Yani elimizde çok büyük bir hazine var. Siz bizim en büyük gücümüzsünüz. Sizlerin bu gücünü ortaya çıkarmak için sizleri bilgi sahibi yapmalıyız. Artık, bilim dünyası 7 yaşın çok geç olduğunu söylüyor. Karakterin 7 yaşında oluştuğu bir zamanda size katacaklarımız çok sınırlı olacaktır. Bu nedenle yola daha erken koyulmalıyız. Sizin karakterlerinize göre akıllı şehire yakışır bir şekilde dijital ortamda iyi anlatmamız lazım. Artık siz o kadar ileri durumdasınız ki dijital ortamda sizlerin ne kadar çabaladığını görüyor, anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum.” dedi.

ÇOK OKUNANLAR