Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’e geliyor.

GABDER Başkanı Alpay, Akaryakıt Zamlarına Açıklık Getirdi.

EKONOMİ - Doların bir günde 2 TL civarında değerlenmesi, akaryakıt fiyatlarında da artış beklentisine sebep oldu. Sektör bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin, motorin ve LPG’ye gelecek olan yeni zammı bekliyor.

Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği   (GABDER) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Alpay, akaryakıt üzerine oluşan hareketliliği değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

GABDER Yönetim Kurulu Başkanı Alpay,  “Akaryakıt istasyonları olarak piyasayı belirlemek hususunda bir yetkimiz yok. Gelen zamlar ve oluşan fiyatlar konusunda biz burada zincirin son halkasıyız, bizim akaryakıtı ne kadara alacağımız ne kadara satacağımız dağıtıcı tarafından belirleniyor dolayısıyla resmi geçerliliği olmadan bir zam yapmamız zaten mümkün olmaz. Bugün için şehirde şöyle bir problem var; istasyonların bazıları yakıtı kısıtlı veriyor bu tamamen istasyon sahibinin iyi niyeti ile alakalı çünkü yaklaşık 2 gündür dolum tesislerinde yoğunluk var, araçların ikmal süreleri 24 saati görmeye başladı. Dolumdan tankerin geri dönmesi de bir o kadar zamana mal olacağı için istasyon sahipleri gelene yok demek yerine ‘Yakıtım az kaldı isterseniz şu kadarlık vereyim geri kalan akaryakıtı başka bir noktadan alabilirsiniz’ diyerek alışverişi yaymaya çalışıyor aslında. Diğer türlü istasyonların bir yarısında yakıt olmayacak ve bu çok ayrı noktalara taşınacak çünkü bizim akaryakıt istasyonları olarak ülke güvenliği ile ilgili de yükümlülüğümüz var. Tanklarımızdaki belirli bir miktardaki yakıtı olası bir olağanüstü durum için asgari stok seviyemizde muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu gibi nedenlerden dolayı arkadaşlarımız yakıt yok demek yerine istasyona gelene kısmi vereyim stokum az şeklinde açıklamalar yapmak zorunda kalıyor” ifadelerine yer verdi.

GABDER üyeleri arasında akaryakıtı gelen zamlar sebebi ile deposunda tutan istasyon sahibi olmadığını belirten Alpay, üyelerinin merkez benzinci ve yıllardır bu işi yapan konusuna hâkim insanlar olduklarını söyledi.

Akaryakıt Zamlarının İki Belirteci Var.

Akaryakıt fiyatlarının iki tane belirtecinin bulunduğunu vurgulayan Necmi Alpay, “ Bunlardan bir tanesi dünyadaki petrol kuru ve mal değeri, benzinin ya da mazotun mal değeri, bunlar dolarla açıklandığı içinde dolar kuru da diğer belirteç. Şuan için ülkede dolar hızlı arttığı için insanlar zannediyor ki bu gelen zamların tamamı dolar kaynaklı, durum da öyle değil. Petrol geçen hafta 76 dolardı, bu hafta 82 bandında gidiyor. Mal değerlerinde ise %4-%5’lik artışlar söz konusu, bunun ikisi birleştiği için zam periyodu biraz daraldı ve gelen zam miktarı yüksek gerçekleşmeye başladı. Bugün 1TL civarında bir zam geliyor, yarın için ise bir 40 kuruş kadar zam daha gösteriyor. Gün içerisinde doların seyri ve öğleden sonraki kapanışı biraz etkili olacak" açıklamalarında bulundu.

ÖTV Havuzunun Dolması Gerek.

Eşel mobilin tanımlanmasında en azından yıllık enflasyon miktarı kadar vergiden karşılanmanın durdurulması gerektiğini ifade eden GABDER Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Alpay, eşel mobil sistemi çıktığı zaman bu konudaki çekincelerinin olduğunu ve durumu anlattıklarını dile getirdi.

Alpay, “Eşel mobilden dolayı ÖTV vergi havuzunda bir para kalmadı, petrol de yaklaşık 3 yıldır enflasyon kadar fiyat farkı almadı bu da piyasa da bir rehavet oluşturdu artan hızlı fiyat artışları lojistiği, inşaat sektörünü tamamen etkileyecek gibi duruyor. Gelen her zam karşılayacak bir vergi havuzu olmadığından direkt olarak pompaya yansıyacak” dedi.  

ÇOK OKUNANLAR