Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’e geliyor.

Atatürk Bir Düşüncedir, Aydınlıktır, Yüceliktir.

GENEL - Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziantep Şube Başkanı İsmail Tümer, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. Yıl dönümünde Atatürk’ü iyi anlamak gerektiğine dikkat çeken Şube Başkanı Tümer, dernek faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamanın ve anlatmanın gerekliliğini vurgulayan Başkan Tümer, “Atatürk yalnızca Türk milleti için değil bütün dünya için örnek ve büyük bir insan,  hepimiz gibi doğdu,  yetişti ve ömrü kadar da yaşadı. Benzersiz bir askeri deha oluşunun yanı sıra üstün bir düşünce adamıydı fikirleri ve öğütleri ile ders veriyor, açıklıyor, aydınlığın yolunu çiziyor ve her şeyden önemlisi inancı aşılıyordu. Onun sözleri; doğruluğun, inancın, gerçeğin, azmin ve millet sevgisinin coşkusu ile doludur.  Bugün bu büyük insanın aramızdan ayrılışının 83'üncü yıldönümü, büyük insanlar ölümsüzlüğe göç ederler.  Etkinlikleri, etkileri, davranışları, fikir ve iradeleri ile de ölümsüz olurlar, Atatürk de bir ölümsüzdür.  Hani çocuklar derler ya Atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor evet Atatürk ölmedi. 83 yıldır bizler onun izindeyiz, onun fikirlerini, ideallerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Doğru, gerçek, anlamlı olan Atatürk'ün var olduğunu ve büyük insan olarak olayların, ideal ve fikirlerin yaratıcısı ve temsilcisi olduğunu kabul edebilmek. Bunalımda ve güç günlerde hayret ve takdir uyandıran davranışlar, durum düzelince basit görülür oysa milli mücadele bir gerçektir, Atatürk bir gerçektir kalplerde ve gönüllerde olduğu kadar zihinlerde de yaşayan Atatürk'tür. O tarihi tecrübelerinden hız ve güç alarak hep ileriye yönelmiştir, hep çağdaşlığı yeğlemiştir, yeni devlet, yeni toplum onun eseri, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmak onu hedefidir. Türk milleti için özgürlük ve bağımsızlık huzur ve güven içinde yaşamak onun düşüncesinin temel noktasıdır. İnsanlığa sevgi, saygı aşılayarak insanlığı bir bütün olarak değerlendirmek onun bağımsız ve insancıl politikasının özüdür.  Atatürk'ü iyi anlamak lazım. Onun düşüncelerini,  fikirlerini hayatın içerisinde uygulamak gerekir” dedi.

Atatürk Ölümsüzlük Demektir

Başkan İsmail Tümer, Mustafa Kemal demenin bir diğer yanının sevgi, barış, aydınlık, ulusal birlik ve egemenlik, özgürlük, Türklük olduğunu dile getirerek, Türk milleti olarak bu erdemlerin nöbetçisi olmayı sürdüreceklerini ve daha nice yıllar boyunca Atatürk’ü anmaya devam edeceklerini söyledi.

Üzüntülerinin büyük olduğunu fakat hiçbir vakit bu üzüntüyü dışa vurmadan, yılmadan büyük önderin izinden gideceklerini ifade eden Tümer, “Mustafa Kemal’in izinde onun fikirleri ile gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda çalışmalarımızı devam ettirerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasını temin etmek bizim görevimizdir, bu görevi yerine getireceğiz” dedi.

 Atatürk Her Şeyi Seviyordu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli özellikleri olduğunu kaydeden İsmail Tümer, “Atatürk her şeyi seviyordu, hayvanları, tabiatı, çocukları çok seviyordu. Mesela tabiatı sevgisine şu olayı örnek gösterebiliriz:  Tek bir ağacın bile kesilmesinin ne kadar yanlış olduğunu anlatabilmek için Yalova'da ki köşkünün yerini değiştirmek için çareler arıyor ve ağacı kesmeden bunu gerçekleştiriyor.  Ankara’da bulunan çöl tipi yerlerde ağaçlar yeşertiyor, Atatürk Orman Çiftliğine kurarak bu millete hediye ediyor fakat şuan o orman yağma ediliyor, oralara binalar kuruyorlar bu çok üzücü bir durum maalesef. Atatürk bu özellikleri ile de dünya çapında, dünyanın saygı duyduğu bir liderdir, tarihe damga vurmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ü bu vesileyle saygı, minnet, rahmet ve özlemle anıyoruz. Bütün ümidim gençliktedir diyen lidere gençlerin sahip çıkması, bu ülkenin şu anki durumundan kurtulup çağdaş uygarlık seviyesinde yukarılara çıkması, refahın artırılması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘Çocuklar, Gençler ve Kadınlar Önceliğimiz’

 Pandemi süresi boyunca dernek olarak faaliyet alanında çok fazla etkilendiklerini aktaran Atatürk Düşünce Derneği Gaziantep Şube Başkanı İsmail Tümer,  “Pandemi döneminden önce hemen hemen senede 5 kere panelimiz olurdu. Bu panele önemli,  saygın bilim insanlarını davet ederek toplantılar düzenlerdik, onlardan Atatürk'le ilgili bilgileri alırız, ne yapılması gerektiğini anlayarak topluma aşılamaya çalışırdık. Bunun yanı sıra dernek faaliyetlerimiz içerisinde özellikle gençleri ve kadınları bünyemize almak için çeşitli etkinliklerimiz oluyor.  Gençler için yardımcı ders kitapları, ikinci el temiz kullanılmış kitapları toplayarak ihtiyacı olan öğrencilere ücretsiz faydalanma imkânı sunuyoruz. Satranç turnuvaları düzenleyerek ve benzeri etkinlikler yaparak çocuklara ve gençlere öncülük etmeye çalışıyoruz. İyi ahlakı ve dürüstlüğü öğretmeye çalışıyoruz.  Kadın ve erkek karma resim atölyelerimiz oluyor, haftanın belirli günlerinde derneğimize gelerek hocalarımız eşliğinde resim yapıyorlar.  Bu resimler ve gündeme,  milli bayramlara uygun şekilde hazırlanıp sergileniyor. Sergilerimiz Sanko Park AVM'de veya derneğimizde gerçekleşiyor bu bağlamlarla toplumla buluşturuyoruz. Bizim birinci hedefimiz gençlere, çocuklara ve topluma Atatürk ilke ve devrimlerini anlatmak, onu fikirlerini düşüncelerini topluma yaymak. 10 Kasım münasebetiyle bu sene ne yazık ki pandemi dolayısıyla sadece satranç turnuvası yapacağız. Yarışmada 32 yarışmacı katılacak, 16 masada gerçekleştirilecek, cumartesi başlayacak pazar günü sona erecek” açıklamalarında bulundu.

ÇOK OKUNANLAR