t GTO ve Tuncay Yıldırım üzerine…

Sait SALICI

GTO ve Tuncay Yıldırım üzerine…

Türkiye Kalite Derneği,nin 28. Kalite Kongresinde “Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız Belgesi” ödülüne layık görülerek Türkiye,nin ilk ve tek 5 yıldızlı Ticaret Odası ünvanını alan Tuncay Yıldırım Başkanlığındaki GTO, Türkiye,de Gaziantep in adını farklı bir alanda gururlandırırken, Dünya, da da  Brezilya da düzenlenen Dünya Odalar yarışmasında en sıra dışı Projeler kategorisinde ödül  kazanarak örnek bir başarıya imza atmıştı.

Bunlar hiç küçümsenemeyecek kadar değerli sadece dikkat çeken iki büyük başarı bana göre. Bunların dışında da o kadar çok önemli projelere imza atıldı ki Gaziantep Ticaret odasında, Başkan Tuncay Yıldırım,ın geride bıraktığı 20 Aylık görev süresini araştırdığımda bunları net olarak gördüm, kendisini takdir etmemek haksızlık olur.

Hizmet kalitesini arttırarak ve mükemmellik seviyesini 5 Yıldıza çıkaran, 41 Meslek Komitesi, 20 bin üzerin de aktif üye ile kentin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Gaziantep Ticaret Odası,nın Başkanı olan Tuncay Yıldırım,ı  ilk dönemi itibariyle çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemi tabiriyle değerlendirdiğimizde çıraklık döneminde bu çalışmalara imza attıysa, eğer tekrar Başkan seçilirse kalfalık ve ustalık döneminde neler yapar insan düşünmeden edemiyor.

Bana göre en önemli başarılarından biri Gaziantep Ticaret Odasında Yönetim kurulu üyeleri, Meclis üyeleri ve Personeller arasında inanılmaz bir ekip ruhu oluşmasında yaptığı katkı. Yıldırım, Ticaret Odasında gerçekten de bir şeyleri olumlu yönde değiştirmeyi başarmış artık GTO, da hiçbir şey eskisi gibi değil ve Oda içerisinde tam bir kurumsallık hakim.

Genç yaşta Ticaretin merkezi, İhracatın kalbi olan Gaziantep,te  GTO Başkanı seçilen Tuncay Yıldırım,ı birkaç kelimeyle tanımlarsak ekip ruhuna önem veren,  çalışmayı seven, hiperaktif, vizyonu geniş ve iş bitirme potansiyeli yüksek bir insan diyebiliriz.

Gaziantep Ticaret Odası,nı kente pozitif enerji veren bir kurum haline getirmeyi başaran ayrıca Türkiye de tüm Ticaret Odalarının bağlı olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde Ticaret Odaları Konseyi,nin Başkan yardımcısı gibi  önemli bir ünvana daha sahip olan ve Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu,na oldukça yakın  bir isim olmayı başaran Tuncay Yıldırım, Meslek komitesindeki üyelerin sektörel yaşadığı sorunlarıyla gerçek mana da ilgileniyor. Yurt içi ve yurt dışında üyelerine yeni pazarlar yaratma konusunda etkili çalışmalar yapıyor. Kentin sorunlarına duyarsız kalmayarak en üst düzeyde çözüm arıyor. Kentin siyasi ve Protokolü ile Ortak akılla hareket ederek gayet uyumlu çalışan ama yeri gelince de doğruları da dile getirmekten çekinmiyor.

Popülist açıklamalar yapmak yerine net ve rasyonel söylemler de bulunan yani şunu yapacağım, bunu yapacağım diye bol keseden atmayarak ne söylediyse onu yapan, Gaziantep,in adını aldığı ödüllerle Türkiye,de dünya da duyurmayı başaran, Tuncay Yıldırım  bana göre ayak oyunları olmazsa bir sonraki seçimler de açık ara oy farkıyla tekrar seçileceğine kesin gözüyle baktığım ve konuştuğum bir çok GTO üyesinin güzel işler yapıyor, kimse bu başarıyı beklemiyordu, helal olsun dediği bir kişi.

Uzun bir süre tipik siyasetçiler gibi oturduğu koltuktan kalkmayan Önceleri büyük çalışmalara imza atan zamanla vizyonu daralan enerjisi doğal olarak tükenen Mehmet Aslan,lı yıllardan sonra Eyüp Bartık ve Beyhan Hıdıroğlu dönemi gibi çalkantılı ve Kentin en büyük sivil toplum örgütü olan GTO,nun imajının zarar gördüğü bir dönemden sonra iş başına gelmişti Tuncay Yıldırım. Gaziantep gibi bir metropol şehrin Ticaret Odası Başkanı olmak, bu kolay bir şey değildi. Yılların Meclis üyeliği yapmış, Yönetim Kurulu üyeliği yapmış adı GTO ile özdeşleşmiş o kadar çok isim geliyor ki aklıma, onların arasından çıkacaksın üyeleri inandırıp ikna edip oyunu alıp genç yaşta Başkan seçileceksin vallahi helal olsun. Şu ana kadar Gaziantep Ticaret Odası ile ilgili eleştirel hiçbir yazı yazmadım. Neden mi?  İnanın yazacak bir şey bulamadım

Gaziantep Ticaret Odası gibi bir kurumda cadı kazanını kaynatmak isteyen ve hala birilerinin gözünü dikerek karıştırmak istediği bir yerde bu kadar başarılı işlere imza atan bir kişi olmayı başaran Yıldırım,ın ,adı  daha şimdiden adı sadece Gaziantep değil Ankara ve İstanbul,da adı üst düzeyde olumlu bir şekilde anılıyor. Benden söylemesi…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOK OKUNANLAR