Koronavirüs' de dünyada ölüm sayısı 3 Milyonu geçti...

Tepe, net konuştu. Öğrenci ve Velilerimizin gönlü rahat olsun.

EĞİTİM - Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, artan vaka sayıları karşısında Öğrenci ve Velilerin içini rahatlatacak önemli açıklamalarda bulunarak, “ Tüm öğrencilerimizin ve velilerimizin gönlü rahat olsun. Okullarımızın hepsinde en üst düzey temizlik önlemleri alındı. Tüm Okullar kontrolümüz altında" dedi.

Tepe, Öğrenci velilerine seslenerek, “Çocuklarınız bize emanet, ancak Ülkemizde pozitif vaka sayıları maalesef artıyor. Şu anda Okullarda süreç takip ediliyor eğer bu oran öğrencilerimi ze de yansıdığı an eğitime ara verilmesi konusunda Gaziantep Valimize gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Tüm Okullarımızda Müdürlerimiz ve Öğretmenlerimiz ile sürekli irtibat halindeyiz. Süreci çok yakından takip ediyoruz. Gönül ister ki Öğrencilerimiz yüz yüze eğitime devam ederek eğitimlerini  tam alsın ama vaka sayılarındaki  artış böyle devam ederse Çocuklarımızı düşünmek durumundayız. Hiçbir şey onların sağlığından önemli değildir. Okullara kapanma gelebilme ihtimali var” dedi.

Tüm Dünyayı etkisi alan ve ülkemizde de giderek her gün daha da artan Kovid- 19 nedeniyle tüm kurumlar kendi önlemlerini alırken  Pandemi ile mücadelede Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise Türkiye’de örnek  denilebilecek çalışma’lara imza attı.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü kentte bulunan 1157 okulun tamamı için yüz yüze eğitimin başlamasından önce tüm okullarda temizlik seferberliği başlatarak TSE’den “Okulum Temiz “ belgesi aldı.

Gaziantep’teki tüm Okullar Okulum Temiz Belgesi aldı.

Millî Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE’nin “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme” iş birliği protokolüne göre okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte öğrencilerin sağlıklı bir ortamda eğitim alabilmeleri için Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’teki 1157 okula bilindiği gibi hijyen paketi desteğinde bulundu. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,e teşekkür ederek, şöyle konuştu: “Müdürlüğümüz ile koordineli yürütülen çalışmalarda, Valilikten 657, Büyükşehir Belediyesinden 500 okula destek geldi. Okulların dezenfektan standı, sıvı sabun, dezenfektan, yüzey temizleyicisi gibi gerekli bütün hijyen malzemesi ihtiyacı tamamlandı. Yapılan tüm hazırlıkların sonucunda Gaziantep’teki bütün okullar (1157 okul) TSE onaylı “Okulum Temiz” belgesini almaya hak kazandı. Belgeyi almaya hak kazanan okullar kılavuzda yer alan; okula girişte hangi kontrollerin yapılacağı, sınıflarda sıra dizilimi ve yerleşim planı detayları, havalandırmanın nasıl sağlanacağı, şüpheli bir durumla karşılaşıldığında, uygun alanın belirlenip ilgili kişilerin izole edilmesi gibi farklı konularda belirlenen kuralları yerine getirdi. Servisler, derslikler, oyun alanları, laboratuvarlar, öğretmen odaları ve yemekhaneler gibi tüm yerlerde hijyen koşullarının sağlanıp planlı olarak sürdürülmesi için önlemlerini aldı. Okulların kademeli olarak yüz yüze eğitime başlaması sebebiyle “Okulum Temiz” belgesiyle birlikte alınan önlemlerin yanında sınıflarda ve tüm alanlarda öğrenciler arasında sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri yapıldı ve süreçte öğrencilerin maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmelerini sağlayacak etiketler asıldı.”

Okullarda Uyarıcı Sesler Projesi Hayata geçti.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Türkiye’de ilk kez koronavirüs salgını ile ilgili öğrencilerin bilgilenmesini ve kurallara dikkat etmesini sağlamak amacıyla hazırlanan 'Uyarıcı Sesler' projesi,nin Gaziantep'te hayata geçtiğine de dikkat çekti. Tepe, “ Okullarda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başta maske, mesafe ve hijyen olmak üzere belirlenen tedbirler doğrultusunda eğitimler devam ederken, teneffüs sırasında birbirine temas eden öğrencilerin kurallara uymasını sağlamak amacıyla tedbirleri hatırlatan bir proje başlatıldı. Proje kapsamında öğretmenler, eğlenceli ses kayıtları hazırladı. Müzik öğretmenleri ise koronavirüs salgını kapsamında dikkat edilecek hususları şarkı ile anlattı. Yine aynı şekilde pandemi kurallarını anlatan ses kayıtları ve şarkılar teneffüs boyunca okul hoparlörlerinden öğrencilere dinletiliyor.” Dedi.

Gaziantep eğitim için adeta seferber oldu.

Tepe ayrıca, salgınla mücadelenin başarıyla sonuçlanması ve alınan tedbirlerle ilgili farkındalık oluşturmak için Gaziantep Seferber adlı etkinlik düzenlenerek ilimizdeki tüm velilere ve öğrencilere öğretmenler tarafından bilgilendirme yapıldığını ifade ederek İl genelindeki bütün öğretmenler’in öğrencilere ve ailelere süreçte dikkat edilmesi gereken noktaları anlatarak hatırlatmalarda bulunduğunu ve Eğitim sonunda sosyal medya platformunda gündem oluşturularak büyük bir farkındalık etkinliği gerçekleştirildiğini söyledi.

Meslek Liseleri Maske ve Dezenfektan üretimi yaptı.

Gaziantep'te mesleki eğitim özellikle koronavirüs salgını ile mücadele günlerinde oldukça başarılı bir performans gösterdiğini açıklanan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Salgının başlamasıyla birlikte vakit kaybetmeden üretime başlayan meslek liselerinde maskeden dezenfektana, yüz koruyucu siperlikten tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar ihtiyaç duyulan hemen hemen tüm ürünlerin Gaziantep'te üretilebildiğini vurguladı.

Uzaktan Eğitim sürecinde de başarı sağlandı.

Yüz yüze eğitime ara verilmesiyle başlayan uzaktan eğitim süreciyle, alternatif eğitim yollarının devreye girdiğini söyleyen Tepe, “ Uzaktan eğitim içeriklerini daha etkili ve verimli hale getirmek adına İl Millî Eğitim Müdürlüğü; LGS’ye hazırlanan öğrenciler için ders videoları, bilimsel etkinlik ve fen deneyleri videoları, online deneme sınavı cevap anahtarı çözüm videolarını web sitesi ve çevrim içi uygulamalar aracılığıyla öğrencilere ulaştırdı. Binlerce öğrenci çevrim içi deneme sınavlarına katılarak sınavlara hazırlandı. EBA’ya erişim sağlayamayan öğrencilerin kullanımına sunulmak üzere kısa bir sürede, hijyen kurallarının titizlikle uygulandığı 248 adet EBA Destek Noktası hazırlandı ve öğrencilerin hizmetine sunuldu. Bu süreçte 12.840 öğrenci EBA Destek Noktalarından faydalandı. Ayrıca erişim sağlayamayan öğrencilere Gezici EBA Destek Noktası ile de ulaşılıyor. Öğretmenlere ve velilere, alanında uzman kişilerle çevrim içi platformlarda; salgın süreciyle ilgili bilgilendirme, evde eğitimi verimli hale getirme, kültürel söyleşiler, Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yılı söyleşileri, İl Millî Eğitim Müdürlüğünün projeleri gibi birçok alanda canlı yayın eğitimleri yapıldı.Uzaktan eğitim sürecinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğiyle kurulan çocuk radyosu faaliyete başladı. Çocukların ve velilerin evde geçirdikleri zamanın daha verimli ve eğlenceli hale getirilmesi amacıyla radyo programları düzenlendi. Eğitici, eğlenceli ve kültürümüzün yansımalarını öğrencilere hissettirecek içeriklerle yayınlar halen devam ediyor. Pandemi okuryazarlığı kapsamında öğretmenlere, velilere, öğrencilere, servis şoförlerine ve kantin işletmecilerine eğitimler verildi; esnaf ziyaretleri yapılarak salgınla ilgili bilinçlendirme çalışmaları yürütüldü.” Şeklinde konuştu.

 

 

ÇOK OKUNANLAR