Koronavirüs,te toplam can kaybı 1 milyona yaklaştı.

Gaziantep,te tüm Camilerde Cuma günü Hatim duası var.

GENEL - Gaziantep eski Milletvekili merhum Mehmet Bedri İncetahtacı için vefatının 20’inci yılında tüm Camilerde hatim duası yapılacak.

Gaziantep,in yetiştirdiği önemli bir değer olan İncetahtacı için hem Hoşgör Kuran Kursu kız ve erkek Hafızlarınca hatimler okunacak hem de  Gaziantep İl ve İlçe Müftülüklerinin organizasyonuyla  Cuma günü İl genelindeki tüm Camilerde hatim duası yapılacak.

Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, yapılacak olan Hatim duasında aynı zamanda Şehrimizin tüm Manevi Mimarlarının da anılacağını söyledi. Arcaklıoğlu şunları söyledi:

Alimin ölümü Alemin ölümü gibidir.

‘Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir’ Allah katında Âyet-i Kerime’de “Allah’tan en çok alimler korkar” buyurulmaktadır. Tabi bu sayılı alimlerin toplum içinde yerine getirdikleri ulvi görevler var ve selamet versin ben bir buçuk yıl buradayım, özellikle Adil Hoca hakkında öyle güzel şeyler, müspet şeyler heyecanlandıran şeyler duyduk ki, çok mutlu olduk. Bedri İncetahtacı hakkında da aynı şekilde güzellikler duyduk. Rabbim öncelikle ruhlarını şad eylesin, onların manen ruhlarını şad etmek için başlatılan bu hatim programını da hayırlı eylesin. tebrik ediyoruz, Hatimleri okuyan bütün hafızlarımızdan hocalarımızdan da Allah razı olsun tabii ki. 

Bu sene sadece Şahinbey,de 100,e yakın Hafız yetişti.

Ben bir yıldır hep şunu söylüyorum. Gaziantep her yıl artan sayıda hafız yetiştiriyor, her yıl aramıza yenileri katılıyor şu anda sadece Şahinbey'de 5 tane yatılı Kur'an-ı Kerim kursunda hem bay, hem bayan hafızlarımız yetişiyor. Bu sene ortalama yüze yakın hafız çıkarttık. Bunların 55 tanesi bayan. İnşallah daha da artacak. 

Şu anda inşaatı devam eden Türkiye'nin en büyük Hafızlık kompleksini de devam ettiriyoruz, sağ olsun bu anlamda Hoşgör vakfımızın değerli mütevelli heyetimize de şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun, tabi böyle değerlerin özellikle yeni nesiller için unutulmaması bağlamında bu tür etkinlikler gayet anlamlı oluyor.

Bedri İncetahtacı kısa hayatına önemli hizmetler sığdırmıştır.

Okullarda sık sık zikrediyorum Bedri İncetahtacı kim dir? Gencecik hayatın da 40 yıla yakın hayatında bu kadar izi nasıl bırakmıştır? Mehmed Emin Er’ler, Ahmet Muhtar Büyükçınar’lar var Adil Hoca kimdir? Adil Hoca ne yapmıştır işte efendim ne eserler bırakmıştır Tabii bizim yeni Adil Hocaları yeni Bedri hocaları yetiştirmemiz gerekiyor, biz diyoruz ki, taşıdığı ağır sorumluluğun idrakinde olan alimler yetiştirilsin. 

Topluma öncü olsun cesaret duygusuyla dolu böyle hamiyetperver hafızlar yetişsin ki, mesela ben sorduğumda Bedruddin'i Ayni kimdir? yani çoğu hocalarımızın bundan bilgisi yok. Bu anlamda büyük görevler düşüyor. Cami kürsülerinde ben sık sık bunu zikretmeye çalışıyorum. Özellikle talebesi olmaktan iftihar duyduğum mesela Mehmed Emin Er hocamızın şu anda çarşıda Mehmet Nuri Paşa Camii'nin haziresinde metfun olduğu çok çoğu gencimiz tarafından bilinmemekte. Sadece işte bir çok camilerdeki gibi İslam dostu birisi gibi yattığı bilinmektedir ama mesela Görmez Hocam hala hayatta.Muhterem hocamızın Gaziantep'in yetiştirdiği büyük değerlerden biri olduğunu, yani Gaziantep dahil bütün Türkiye'nin bilmesi gerekiyor. O yüzden ben şunu ifade etmek istiyorum. Öncü olmuş, topluma lider olmuş bu hocaların sayısının artması anlamında da bu çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum. 

Gazi Şehrin manevi anlamda büyümesine katkı sağlamamız gerek. Şehrimiz maddi anlamda çok hızlı büyüyor. Gazi şehir Antep,in  aynı anlamda maneviyat anlamında da büyümesine katkı sağlamamız gerekiyor. Görmez Hocamız bundan 5 yıl önce Adil Hocamızın Konferansı'nda söylemiş olduğu cümle şehrin manevi mimarı idi. Cami ortamında bırakmayarak bunu belli platformlarda da işlememiz lazım. Alim denince sadece dini alimi kavramı anlaşılıyor ben buna kesinlikle katılmıyorum. Mesela Gaziantep’te büyük bir tıp alimi varsa ben bunu biraz daha genişletiyorum, alim kavramını sadece din alimi anlamında düşünüyoruz, belki adını bilmediğimiz nice hukuk alimleri vardır, tıp alimleri vardır, mühendisler vardır kendi branşında… böyle yapıldığı takdirde ben toplum tarafından bu tür öncü hareketlerin daha neşv-ü nema bulacağını ve toplumun daha da  kucaklayacağını düşünüyorum. 

Bedri İnce tahtacı ve Adil Özberk denilince akla güzel hatıralar geliyor.

Din ile milli değerler örgüsünü kalbinde hisseden, yaşayan ve sonraki nesillere de bunu aktarabilecek o potansiyel olan insanlardan bahsediyorum. Şehirde ben bir buçuk yılda tanıdığım o kadar güzel insanlar var ki, bu konuda da bizim daha topluma açık, topluma daha dönük olmamız gerekiyor. Adil  Özberk Hoca ve Bedri İncetahtacı,dan söz açıldığı zaman çok güzel hatıralar dinliyoruz, bu da bir anlamda onların ruhlarına bir dua. Bu programın kesinlikle yeni neslin bu anlamda hem gençlerimiz nezdinde çocuklarımız nezdinde hem de veliler nezdinde de çok olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Şehirde bir farkındalık olması işte bak biz unutmadık değer veriyoruz yani ölmüş olsalar da onlar aramızda yaşıyor. Derin bilgisinin işlenmesine sebep olur.

 

 

ÇOK OKUNANLAR