İş dünyasında Korona paniği.Toyota,Türkiye'de üretime 2 hafta ara veriyor.

Gaziantep,te Oyunlaştırılmış eğitim projesi.

EĞİTİM - Gaziantep’in Şahinbey İlçesine bağlı Sarıkaya Ortaokulu’nda E-Twinning projeleri başarı ile devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl ’Dünden bugüne el ele’ projesi ile ulusal kalite etiketi alan okulda,  bu yıl da ‘Gameduaction’ isimli proje, yerli ve yabancı ortaklığı ile sürdürülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nin özenle üzerinde durduğu oyunlaştırılmış eğitim projelerinden birisi olan‘Gameduaction’ isimli proje Gaziantep’in Şahinbey İlçesine bağlı Sarıkaya Ortaokulu’nda yerli ve yabancı ortaklığı ile sürdürülüyor

Şahinbey’in en uzak köy  ortaokulu olan  Sarıkaya Ortaokulu’nda İngilizce öğretmeni Seda Doğan rehberliğinde 2 yıldır E-Twinning projeleri başarı ile yürütülüyor. Geçtiğimiz yıl ‘Dünden bugüne el ele’ isimli proje ile ulusal kalite etiketi alan ortaokulda, bu yılda ‘Gameduaction’ oyunlaştırılmış  eğitim projesi yürütülüyor.

E-Twinning Nedir?

E-Twinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.İletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.
eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa'da okul işbirliğini teşvik etmektedir.
eTwinning Portalı (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır. Yirmi sekiz dilde mevcut olan eTwinning Portalının bugün yaklaşık olarak 573.000'den fazla öğretmen üyesi bulunmaktadır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve eTwinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır.
2005 yılında Avrupa Komisyonunun eöğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2007 yılından bu yana Yaşam Boyu öğrenme Programına sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 31 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 38 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.
Ülkemiz eTwinning'e 2009 yılında dahil olmuştur. eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 52.000'den fazla okuldan, 129.000'den fazla kullanıcı portala kayıtlıdır ve şu ana kadar 23.000'den fazla projeye katılmışlardır.

 

ÇOK OKUNANLAR