Koronavirüs,te toplam can kaybı 1 milyona yaklaştı.

Vali Gül, “Gaziantep markası artık aranılan markalardan oldu”.

GENEL - Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, (MHGF) Penye, Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON), ve KOSGEB destekleriyle düzenlenen PENTEX 9. Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı açıldı. Vali Gül, burada Gaziantep markalarının artık aranılan markalardan olduğunu söyledi.

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış töreninde katılımcılara hitap eden Gül, Gaziantep’in fuarlar şehri olduğunu belirterek, “Her ay önemli bir fuara ev sahipliği yapıyoruz. Bu fuarlarımızın düzenlenmesinde herkesin çok büyük emeği var. Burada en önemli olan unsur bu bayrağı çok daha yukarılara taşımak. Bu sektörde Gaziantep ve ülkemiz için gelecek var. Sektörün sorunlarını çözme noktasında bizim yapacağımız ne varsa yapmaya hazırız. Yine çözüm konusunda nereye gidilecekse beraber gideriz. Bu mekanizmaları harekete geçiririz. Bu fuarımıza yurtdışından alım heyetlerinin gelmiş olması da ayrı bir önem taşıyor. Emeği geçenleri kutluyor, katkı sunan herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmasında özellikle Gaziantep markalarının kalitesinin altını çizen Gül,  “İhracatımız artıyor, enerji tüketim oranlarımız artıyor. Bu ise Gaziantep’te daha fazla üretim olduğunu gösteriyor. Gaziantep markaları artık aranılan markalardan oldu. Yıllar önce farklı şartlarda başlayan Gaziantep ürünleri şimdi taklit edilmeye başlandı. Bu, bizim mal ürettiğimizin,  markamızın piyasada karşılığının olduğunun ve güven duyulan bir imajının bulunduğunun göstergesidir. Gaziantep daha iyisini her zaman yapabilir” ifadelerini kullandı.

Tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün kent ve ülke ekonomisi için çok önemli olduğuna değinen Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer,  Gaziantep’in fuarcılıkta geldiği noktaya vurgu yaparak, 2019 yılında Gaziantep’in fuarcılıkta metrekare itibariyle ilk üçün içinde yer aldığını kaydetti.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Gaziantep’in, birçok sektörde üretim payı açısından Türkiye’de ilk sırada yer aldığını vurgulayarak “Ülkemiz; özellikle oluşturduğu istihdam, üretim ve ihracat kapasitesi ile dünyanın önde gelen tekstil üreticileri arasında yer alıyor. Şehrimizin de üretiminde, ihracatında, ekonomisinde, tekstil sektörünün önemli bir payı bulunuyor. Ülkemizden 2019 yılında 17 milyar 700 milyon 869 bin dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı gerçekleştirilirken, Gaziantep’ten ise 153 milyon 432 bin dolarlık ihracat yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında Vali Gül ve protokol üyeleri tarafından fuarın açılışı gerçekleştirilerek fuara katılan firmaların stanları gezildi.

Açılış törenine Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Penye, Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON) Başkanı Reis Reisoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

PENTEX 9. Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı’nda yabancı firmalarla fuara katılan firmalar arasında ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirilecek.

Başta Gaziantep’ten olmak üzere Adana, Bursa, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş,  Kayseri ve Konya’dan firmaların katılacağı fuarda 110 katılımcı firma ile 300 marka yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR