Koronavirüs,te toplam can kaybı 536 bin 880’e yükseldi.

Kemal Bayındır’dan açıklama “İhmal değil,komplikasyon”

SAĞLIK - Geçtiğimiz günlerde Kemal Bayındır Hastanesi’nde Cennet Damar, doğumdan sonra hayatını kaybetmişti. Damar’ın ailesi, genç kadının ölümünden doktorları ve hastane yönetimini sorumlu tutmuştu. Yaşanan olayla ilgili hastane yönetimi sessizliğini bozdu.

Kemal Bayındır Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bayındır, “Annenin vefatı, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının ihmali değil, hekimlik zanaatının vazgeçilmez parçası olan komplikasyonlardır” dedi.

Kemal Bayındır Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Kemal Bayındır geçtiğimiz günlerde hastanede doğum sonrasında yaşanan ve 35 yaşındaki Cennet Damar’ın hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği olayla ilgili açıklama yaptı.

8 yıldır Gaziantep’te birçok branşta hizmet verdiklerini söyleyen Bayındır açıklamalarını şöyle sürdürdü:  “Hastanemiz, her zaman etik değerleri ön planda tutup sektöründe öncü adımlar atmaya gayret etmiş; alanında deneyimli uzman hekim kadrosu ile yıllardan beri Gaziantep’e şifa dağıtmış, dağıtmaya devam etmektedir.  Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde, hastanemizde talihsiz bir olay cereyan etmiş, 35 yaşında normal doğum amacıyla hastanemize başvuran Cennet Damar isimli hastamız, öngörülemeyen bir komplikasyon nedeniyle doğum sonrasında hayatını kaybetmiştir. Her şeyden önce bu talihsiz olaydan dolayı büyük üzüntümüzü dile getirir, yakınlarına başsağlığı dileriz.

HASTAMIZIN KALBİ İKİ DEFA DURDU

Hastamız 07.02.2020 tarihinde sancılı gebe tanısı ile hastanemizin kadın hastalıkları ve doğum kliniğine yatırılmış, saat 15.30 sularında 2 kilo 860 gram ağırlığında 50 cm boyunda sağlıklı kız bebek dünya getirmiştir. Doğum sonrasında pediatri hekimlerimiz tarafından ilk değerlendirilmesi yapılan bebek, sağlığında herhangi bir sıkıntı olmadığı tespit edilerek ailesine teslim edilmiştir. Hastanemizin doğumhanesinde gerçekleşen normal doğum sonrasında “kanama kontrolü” sağlanan hastamızın, kanama takibine yine hastanemiz doğumhanesinde devam edilmiştir. Takiplerinde sızıntı şeklinde kanaması olan hastamıza “kanama önleyici” tedaviler yapılırken; hastamızın yakınları ile görüşmesine olanak sağlanmıştır. Kanamayı önlemek için alınan önlemlere ve yapılan tedaviye yanıt alınamayan hastamıza acil ameliyat kararı alınmış ve hasta ivedi olarak ameliyathaneye alınmıştır. Histerektomi yani rahimin alınması için ameliyathaneye alınan hastamızın ameliyat esnasında kalbi durmuş, yapılan canlandırma işlemine başarılı yanıt alınmıştır. Bu zor şartlarda yapılan ameliyat esnasında hastamızın kalbi, iki defa daha durmuş; ne yazık ki son canlandırma işleminde başarılı yanıt alınamamıştır.

Hastamızın vefat haberi; yakınlarına bildirildikten sonra, ne yazık ki hastanemiz istenmeyen görüntülere şahit olmuş, hasta yakınları tarafından birçok demirbaş malzememize zarar verilmiş, hastanemiz acil başvuran hastalara bile hizmet veremeyecek hale gelmiştir.  Olayların kontrol altına alınabilmesi için çağrılan kolluk kuvveti, destek ekipler isteyip hastanemizi abluka altına almış, bu esnada özellikle sağlıkta şiddetin ön planda olduğu kentimizde, ilgili hekimlerimizin can güvenliğini sağlamak için hasta yakınlarıyla teması kesilmiştir. 

ANNE ÖLÜMLERİ NEDENLERİ ARASINDA İLK SIRADA

Hastamızda yaşanan bu durum tıp terminolojisinde “uterinatoni kanaması” olarak adlandırılmaktadır. Mesleğinde 40. yılını tamamlamış bir kadın doğum hekimi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki yaşanan bu elim olay, bir kadın doğum hekiminin başına gelebilecek en sıkıntılı komplikasyonlardan biridir.  Bu konuyla alakalı bilimsel veriler incelendiğinde, doğum sonrası kanama, anne ölümleri nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğum sonrası kanamadan dolayı ölüm riski, her 10.000 doğumda 1 olup, bahsi geçen veriler Dünya Sağlık Örgütü tarafından da doğrulanmaktadır. 

KANAMA NEDENİYLE HİÇBİR HASTAMIZI KAYBETMEDİK

8 yılı aşkın süredir özellikle kadın doğum branşında aktif olarak hizmet vermekte olan kurumumuzda, yılda ortalama 1500 doğum gerçekleşmekte ve bugüne kadar, doğum sonrası kanama nedeniyle hiçbir hastamızı kaybetmemiş bulunmaktayız. Bu üzücü hadisenin hastanemizde gerçekleşmesi ve sonucunda annenin vefatı, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının ihmali değil, hekimlik zanaatının vazgeçilmez parçası olan komplikasyonlardır.

SOSYAL MEDYADA KARALAMA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Annenin vefatı ile sonuçlanan bu öngörülemeyen komplikasyon sonucunda özellikle sosyal medyada kurumumuzu hedef alan bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Her sağlık çalışanının başına gelebilecek bu vahim olay, mesleğini özveri ile yapan tüm sağlık çalışanlarını derinden etkilemiştir. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, Özel Kemal Bayındır Hastanesi ailesi olarak hastalarımıza aynı özveriyle hizmet ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Yapılan son değerlendirmede 100 üzerinden 95 kalite puanı ile hizmet verdiğimiz hastanemizi, gelecek yıllarda siz değerli Gaziantep halkına daha iyi hizmet verebilmek için geliştirmekte ve hizmet ve kalite gücünü artırmak yönünde adımlar atmaktayız.”

 

ÇOK OKUNANLAR