Ak Parti kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat yaşamını yitirdi.

Hukukçular GAÜN, de deneyimlerini paylaştı.

GENEL - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Genç Hukukçular Kamu Denetçiliği Topluluğu tarafından hazırlanan “Hukukta Kariyer Masası” konulu panel gerçekleşti.

GAÜN Hukuk Fakültesi Amfisinde düzenlenen panele; Gaziantep Kadastro Mahkemesi Hakimi Hatice Tuba Altun, Gaziantep Adliyesi Cumhuriyet Savcısı Murat Sarı,Toyota Otomotiv Anonim Şirketi Avukatı Mete Yanar, Türkiye Finans Katılım Bankası Avukatı Ahmet Kurşun ve Arabulucu Avukat Abdulkadir Güzel panelist olarak katıldı.

Panelin açılışında konuşan GAÜN Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Koban, öğrencilere seslendiği konuşmasında; “Fakültemizde 1100 öğrenci çok özveriyle ve öğretim üyelerimizin görünmez kahramanlarımız idari çalışanlarımız ve sizlerin desteğiyle fakültemiz her gün çok daha ileri taşınmak üzere yol alıyor. Biliyoruz ki, sizleri iyi yetiştirdiğimizde bizim geleceğimiz çok daha aydınlık çok daha güzel olacak ve çok iyi noktalara taşınmanızla geleceğimizi aydınlık kılmak istiyoruz. Onun için de sizlere çok önem veriyoruz” diye konuştu.

HAKİMLİK, GÖNÜL VERMEDEN YAPILMAZ 
Hakim Hatice Tuba Altun, hakimlik mesleğini severek yaptığını belirterek şunları söyledi: “Çok güzel bir üniversitede çok güzel hocalarla eğitim alıyorsunuz. Bunun farkında olmanızı isterim. Sizlerden de hakimlik, savcılık düşünen vardır. Hakimlik mesleği istenmeden yapılacak bir meslek değil çünkü yoğun bir çalışma tempomuz var. İş yükünüz fazla olduğu bir meslek. Gönül vermeden, istenmeden yapılacak bir meslek değil. Sizlerin de hakimliği bilinçli olarak tercih etmesini isterim.”

Öğrencilere Cumhuriyet Savcısının özellikleri, görevleri ve mesleğin zorlukları hakkında bilgi veren Cumhuriyet Savcısı Murat Sarı,“Cumhuriyet Savcısı her olaya sıcağı sıcağına dahil olur. Bir hakim gibi önüne bir dosya gelmemiş sadece olay olmuş ve Cumhuriyet savcısıyla ilgili kolluk birimi talep alıyor. O anda pratik bir cevap vermemiz gerekiyor. Olayı domine etmemiz gerekiyor. Gerekli talimatları verip, olayı hafifletmemiz gerekiyor. Bu şekilde bazen yanlış talimatlar verilebiliyor ve bu ihmallere, hatalara yol açabiliyor. Bu da bize sorumluluk doğurabiliyor. Onun için Cumhuriyet savcılarının bu hususta çok dikkatli olmaları, talimatlarını doğru vermeleri gerekiyor” diye konuştu. 

MUTLAKA YABANCI DİL ÖĞRENİN
Mesleki eğitiminin yanı sıra yabancı dil öğrenilmesinin öneminin altını çizen Avukat Mete Yanar, kurum avukatlığının avantajlarına ve dezavantajlarına değindi. Mezun olduktan sonra kariyer planı yaparken hâkimliği mi savcılığı mı seçelim yoksa avukatlık mı yapalım diye öğrencilerden gelen soruyu yanıtlayan Av. Yanar,  “Hepsi çok değerli görevler, birisi olmazsa olmaz” diyerek, konuşmasını avukatlık deneyimlerinden örnekler sunarak sürdürdü. 

Hukuk mesleklerinde seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenleri katılımcılarla paylaşan Avukat Ahmet Kurşun, Hukukta avukatlık tarafındaki kariyer seçeneklerinde kurum avukatlığı ve serbest avukatlık olarak ayrıldığını söyledi. Kurşun, “Hukuk zaman içerisinde değişen ve gelişen bir alan. O yüzden öğrencelerin ilgi alanlarına yoğunlaşıp kendilerini geliştirmesi lazım. Hukuk fakültesi mezunlarının diğer mesleklere oranla iş potansiyelleri daha geniş” diye konuştu
 

ÇOK OKUNANLAR