Koronavirüs' de dünyada ölüm sayısı 3 Milyonu geçti...

Gaziantep,te Direk Reklamlarında Vurgun mu var!

GENEL - Enerji-Sa Toroslar tarafından 2016 yılı içerisinde yapılan ve aralarında Gaziantep’in de bulunduğu toplam 6 ili kapsayan açık hava direk Reklamları ihalesinde İhaleyi kazanan Direk Reklam, üçüncü yılını tamamlarken Firmanın, bu kadar da olmaz dedirten yöntemler uygulayarak büyük paralar kazandığı iddiaları gündem konusu oldu.

3.000 ADETİN REKLAM BEYANI 1.000 ADET OLARAK MI GÖSTERİLDİ?

Direk Reklam, Gaziantep il Sınırları içerisinde bulunan Elektrik aydınlatma direklerinden 3 bin (3,000) adet civarına aldığı reklamlar ile kazandığı ciddi paralara rağmen, kanunen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ödemesi gereken İlan Reklam Vergisi’nde ise hem eksik beyan verdiği hem de daha geçmiş yılların bile İlan Reklam Vergisi borcunu ödemediği öne sürüldü.

İLAN REKLAM VERGİSİNİ BİLE ÖDEMEMİŞ

Direk Reklam’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne İlan Reklam Vergisi olarak 2017 yılından dolayı hala eksik kalan 20 bin tl civarında borcu bulunurken, 2018 yılı için hiç ödeme yapmayarak faiziyle beraber 335 bin tl civarında bir borcu olduğu, ayrıca 2019 yılı için İlan reklam vergisi ödemesi bir yana, Mart ayında vermesi gereken İlan Reklam Beyanı’nı bile Büyükşehir Belediyesi’ne halen vermediği iddia ediliyor.  

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1.000 ADET İÇIN 600.000 TL İLAN REKLAM VERGİSİ ALIYOR. 

Öte yandan Direk Reklam, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne İlan Reklam Vergisini 1 adet direk reklamı için yaklaşık 600 tl beyan ederken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne 1 adet direk reklamındaki afiş görselini tek taraf beyan edip m² den de Büyükşehir Belediyesi'ni gelir kaybına uğrattığı öne sürüldü.

KAZANIYOR AMA VERGİ VERMİYOR

Son yılların farklı reklam mecraları olarak dikkat çeken ve firmalar tarafından ciddi şekilde tercih edilen Direk Reklamlarında ihaleyi alan ve 3 yıldan bu yana ciddi paralar kazanan Direk Reklam’ın bir diğer vurgunu ise sahada kullandığı direk reklam sayısının çok düşük bir miktarını Büyükşehir Belediyesi’ne beyan etmesi olduğu iddia edildi.

10 Günlük 1 adet direk reklamı 180 TL olarak satılıyor. Aylık olarak 1 Adet direk reklamı 540 TL olurken, sayının 3.000 adet kullanıldığı düşünüldüğünde vurgunun miktarı da dudak uçuklatıyor.

İHALEYİ ALAN DİREK REKLAM, BELEDİYE İZNİ VE VERGİ BEYANI PANOREK REKLAM

Enerji-sa Toroslar'dan ihaleyi alan firmanın Direk Reklam olduğu belirtilirken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden uygunluk izni ve İlan reklam vergisi beyanında bulunan firmanın ise Panorek Reklam olduğu da iddialar arasında. Enerji-sa'nın sözleşmesinde herhangi bir alt yükleniciye devir edilemez maddesinin bu duruma aykırı olduğu da ayrı bir iddia olarak dikkat çekiyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONUYA DUYARSIZ KALMAYACAK.

Bu tür hassas konulara duyarlılığı ile tanıdığımız Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in konuya karşı duyarsız kalmayarak Firmaya yönelik gerekli denetimi uygulatması bekleniyor. Her ne kadar İhale Enerji-sa Toroslar tarafından yapılsa da, işin yapılabilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden de uygunluk onayı alınması gerekli. Büyükşehir Belediyesi Direk Reklama kent estetiğini düşünerek 20 ye yakın ana artel Bulvar, Cadde’de reklam kullanma izni verirken, Direk Reklamın ise adeta her boş bulduğu elektrik aydınlatma direğine reklam astığı iddia ediliyor.

Öte yandan firmanın beyanı eksik göstermek adına türlü kurnazlıklar yaparak Beyan döneminde Gaziantep’te bulunan Elektrik aydınlatma direklerindeki Reklam takma aparatlarını da azaltma yoluna gittiği ve böylece sadece belirlenen yerlerde reklam mecrası kullandığını göstermeye çalıştığı öne sürüldü.

 

ÇOK OKUNANLAR