Koronavirüs,te toplam can kaybı 1 milyona yaklaştı.

Gaziantep Nurdağı Hamidiye Gölet’inin Gövde dolgusu tamamlandı.

GENEL - DSİ Gaziantep iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, şunları söyledi: “Gaziantep ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Gaziantep ilimizde nasibini aldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.     

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.

Gaziantep Nurdağı Hamidiye Gölet’inin Gövde Dolgusu Tamamlandı

Çalışmaları hızla devam eden Gaziantep Nurdağı Hamidiye Gölet’inin gövde dolgusunun tamamlandığının müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, Gövde dolgusu tamamlanan Hamidiye Gölet’inin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 2.740 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. ‘dedi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 29 metre yüksekliğe sahip ve 2 milyon metreküp suyun depolanmasını mümkün Gaziantep Nurdağı Hamidiye Gölet’i ve Sulaması kapsamında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 2.446.830 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

ÇOK OKUNANLAR