Koronavirüs' de dünyada ölüm sayısı 3 Milyonu geçti...

Gaziantep Kulübü’nden Şehrimize 2 Tescil Daha…

KÜLTÜR-SANAT - Gaziantep Kulübü 2 yemek için daha Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni şehrimize kazandırdı.


Kulüp Başkanı Sibel Gürsel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Kulübümüz yaklaşık 10 yıllık bir çalışma ve mücadele sonrasında, Yeşil Zeytin Böreğinden sonra , “Sarımsak Kebabı” ve “Sarımsak Aşı” için de Gaziantep adına coğrafi işaret tescil belgesini almış bulunmaktadır. 

Kısaca, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” denmektedir. 

Genel özellikleri bakımından üretimi, kaynağı gibi bir takım yerel özelliklerine ilişkin olarak belli bir üne sahip olmuş ürünlerin koruma altına alınmasını sağlamaktadır. Doğallık, geleneksel olma, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabette bulunabilme garantisi gibi nitelikler coğrafi işaretlerin katma değerleri içinde bulunmaktadır. Coğrafi işaret, kültürün korunması açısından da yüksek öneme sahiptir. Bölgelere özgü üretimleri tescil yoluyla korumayı ve yok olmalarını önlemeyi amaçlar.

Uzun ve oldukça meşakkatli olan tescil başvuru sürecinde emeği geçen, başta Prof.Dr. İsmail Hakkı Özsabuncuoğlu olmak üzere, Özden Özsabuncuoğlu ve tescil çalışmalarına emek veren, katkı sunan tüm geçmiş dönem Başkanlarımıza teşekkürü borç biliyoruz.

Yeni tescillerin şehrimize hayırlı olmasını diliyor, Gaziantep Kulübü olarak Gaziantep’in değerlerine sahip çıkmaya, korumaya, onları gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak üzere çalışmalar yapmaya devam edeceğimizi bildirmek istiyoruz.

ÇOK OKUNANLAR