Koronavirüs,te toplam can kaybı 536 bin 880’e yükseldi.

Gaziantep, Drone Çağı,na kapılarını açtı.

EĞİTİM - Gezegen Evi ve Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitimlerine katılan Drone pilotları, sertifikalarına kavuştu.

Gaziantep, çağımızın en önemli teknolojilerinden birinin Türkiye’deki öncü eğitim ve sertifika programlarından birine ev sahipliği yaptı. İnsansız Araçlar Teknoloji’sinin Türkiye’deki Eğitim ve Çözüm Merkezi Huma’nın, Robokod iş birliğiyle Büyükşehir Belediyesi Gezeven Evi ve Bilim Merkezi’nde gerçekleştirdiği ‘İHA Sistem Operatörü Eğitim ve Sertifika Programı’na katılan 20 drone pilotu adayı, eğitimleri başarıyla tamamlayarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı ehliyet ve sertifikalarını almaya hak kazandı.

Eğitimler süresince katılımcılara teorik eğitimlerin yanı sıra simülasyon ve uçuş dersleri verildi. Ayrıca droneların tarım, inşaat, enerji, madencilik, prodüksiyon, emlak gibi birçok sektörde kullanımını ifade eden sunumlarla sektörün ticari geleceği ve beraberinde getireceği yeni meslek kolları ele alındı. Lisans tescilleri gerçekleştirilen katılımcılar, ‘Drone Pilotu’ unvanını alarak hızla büyüyen bir sektöre ilk ve en önemli adımı attılar.

 Huma Medya ve İletişim Direktörü Ahmet M. Subaşı, Gaziantep’teki ilginin kent ve sektör adına umut verici olduğunu söyledi. Bu yıl Gaziantep’te 3’üncü eğitimi tamamladıklarını ifade eden Subaşı, ‘’Türkiye’yi özellikle ticari perspektifte Drone Çağı’na hazırlama parolasıyla çıktığımız bu yolda, 1 yıl gibi bir sürede, ülkemizin 37 vilayetinde 100 eğitime ve yaklaşık 1000 mezuna ulaştık. 3. kez geldiğimiz Gaziantep, her defasında bu yolculuğun en önemli duraklarından biri oldu. İnsanlara ifade etmek istediğimiz vizyonu hali hazırda taşıyor olan Gaziantep halkı, eğitimlerimize de büyük ilgi göstererek yakın gelecekte tarım, inşaat, enerji, madencilik, emlak, prodüksiyon gibi birçok sektörde, farklı meslek kollarıyla kullanılacak olan bu teknolojiyi anlama ve uygulama noktasında ümit verici bir grafik çizdi. Buradaki ilgi ve faaliyetin hızla büyümesini bekliyoruz. Bu vesileyle tüm katılımcılarımızın yanı sıra bizlere eğitim için kapılarını açan bu muhteşem tesise; Gezegen Evi ve Bilim Merkezi’ne ve desteklerinden ötürü kentin önemli eğitim merkezlerinden Robokod’a şükranlarımızı sunuyoruz’’ sözlerine yer verdi.

Huma Akademi ve Robokod’un Gaziantep’teki faaliyetlerine yakın zamanda bir yenisini ekleyeceği, ilgililerin internet sitesi ve sosyal medya kanallarını takip ederek bilgi edinebilecekleri bildirildi.

 

ÇOK OKUNANLAR