Koronavirüs' de dünyada ölüm sayısı 3 Milyonu geçti...

GAPTARIM Fuarının açılışını, Bakan Pakdemirli yaptı.

EKONOMİ - 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımı ile ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Bakan Pakdemirli burada, Gaziantep’in varlığını, zenginliklerini ve imkânlarını, iyiye, doğruya, başarıya kanalize edebilen güçlü bir şehir olan Gaziantep'in bilhassa güçlü tarım ve hayvancılık potansiyeli sayesinde tarım sektörüne katkısının büyük olduğunu ifade etti.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası ve KOSGEB'in destekleri ile Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine, Tarım ve Orman Bakanının Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri, oda başkanları ile ilgililer katıldı. 
Fuarın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gaziantep’in güçlü tarım ve hayvancılık potansiyeli sayesinde, tarım sektörüne katkısı büyük, üreten ve çalışkan bir şehir olduğunu söyledi. 
Kentin Antep fıstığından zeytine, kırmızıbiberden üzüme, buğdaydan mercimeğe kadar yüzlerce ürünün yetiştiği bereketli topraklarıyla Türkiye'nin tarım ve gıda deposu konumunda olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "İşte bu potansiyel, üreticilerimizin emeğiyle ve Bakanlığımızın destekleriyle birleşince son 19 yılda Gaziantep'in tarımsal üretiminde önemli artışlar yaşandı. Bitkisel üretim değeri 14 kat artışla 6,1 milyar liraya, hayvansal üretim değeri ise 15 kat artışla 3,1 milyar liraya ulaştı. Son bir yılda Gaziantep, toplam tarımsal üretim değeri yüzde 78 gibi rekor bir artış göstererek Türkiye'de en fazla gelişen ilimiz oldu. Bu vesileyle ben de; bıkmadan, usanmadan, yorulmadan çalışan, üreten, ürettiğine değer katan tüm Gaziantepli çiftçilerimize, üreticilerimize, yetiştiricilerimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 
Açılışı yapılan fuarın başta kent ve ülke ekonomisi olmak üzere, Gaziantep’in tarım ve hayvancılıktaki başarısına önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Pakdemirli, “Özellikle, yeni tarım teknolojileri, yeni yöntemler ve yeni fırsatlarla tanışan çiftçimiz de üretiminin kalitesini artıracak, pazar imkânlarını genişletecek. Zira Gaziantep, kaliteli üretimini tarımsal sanayiyle güçlü bir şekilde buluşturan şehirlerimizin de en başında geliyor. Gaziantep, sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da ürün gönderen bir şehir.Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızın yüzde 13 gibi önemli bir kısmı, bu topraklardan yapılıyor. Bildiğiniz gibi Gaziantep, tarım ve gıda ürünleri ihracatında Türkiye’de 3. Sırada. Geçen yıl 2,6 Milyar dolara ulaşan ihracatı ile Gaziantep, tarım ve gıda ürünlerimizi dünya sofralarına taşıyan illerimizin başında geliyor.Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin; Gazianteplilerin girişimciliği, çalışkanlığı sayesinde nasıl markalaştığına, nasıl ihracata dönüştüğüne şahit oluyoruz” dedi. 

ÇOK OKUNANLAR