DHMİ, Gaziantep’e 2020 yılının ilk müjdesini verdi.

Erasmus + ile HKÜ Öğrencileri Avrupa'da

EĞİTİM - Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), öğrencilerinin gelişimi ve hayat boyu eğitimlerinin devam edebilmesi için çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Öğrencilerinin gelişimi için bir çok anlaşma ve değişim programlarına imza atan HKÜ, güz döneminde Erasmus+ programı kapsamında, 23 öğrencisini Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderiyor.

Uluslararası temas ve iş birliğini gün geçtikçe güçlendiren HKÜ, yeni düşüncelere ve evrensel görüşe açık, farklı insanlarla ve kültürlerle iç içe, uluslararası ekol olmuş üniversitelerin işleyişini deneyimlemiş mezunlar vermek için düzenlediği farklı programlarla öğrencilerine sosyal ve kültürel değişim fırsatları sunuyor. 

18 AVRUPA ÜLKESİ, 23 ÖĞRENCİ

Farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, araştıran, sorgulayan, hukuka ve demokratik değerlere bağlı, dünyanın rekabetçi piyasalarında yer alacak mezunlar vermeyi amaçlayan HKÜ, ulusal ve uluslararası tanınırlığını sağlamak ve Erasmus+ sürecinin koordinasyonuna katkıda bulunmak amacıyla tüm olanaklarını seferber ediyor. Avrupa’nın ve Dünya’nın çeşitli ülkeleriyle Erasmus ve Erasmus dışı anlaşmaya imza atan HKÜ bu bağlamda; 18 Avrupa ülkesi ile 100’den fazla anlaşma, Dünya genelinde ise 31 ülke ile 120’den fazla ikili anlaşma ile çalışmalarını her geçen gün artırarak devam ettiriyor.

HKÜ, güz döneminde Erasmus+ programı kapsamında 23 öğrencisinin; 3’ünü İtalya, 10’unu Polonya, 2’sini Portekiz, 2’sini Almanya, 2’sini Romanya, 1’ini İspanya’ya ve 3 staj öğrencisini ise kendi belirleyecekleri ülkelere bir dönemlik eğitim almak için gönderiyor. Sadece eğitim ile sınırlı olmayan programda, öğrenciler  staj da yapabiliyor. Değişim programları sayesinde öğrencilere, kendilerini geliştirme, yeni bilgi ve kültürler öğrenme imkanları sunuluyor.

REKTÖR YILMAZ, AVRUPA YOLCULARINI UĞURLADI

Hareketlilik süreçleri başlayan öğrenciler HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Rektör Tamer Yılmaz, katıldığı akşam yemeğinde seçilen öğrencilerin sadece kendilerini değil Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ni ve Türkiye'yi temsil ettiğini; ülkemiz, şehrimiz ve kültürümüzü iyi tanıtmaları gerektiğini belirtti. Bu fırsatın hayatta çok nadir yakalandığını ve ellerinden geldikçe faydalanmaları gerektiğini dile getiren Yılmaz, öğrencilerden proaktif ve inovatif olmalarını istedi. 

Erasmus+, değişim programları ve öğrencilerin adaptasyon süreçleri hakkında bilgi veren HKÜ Uluslararası İlişkiler Ofis Uzmanı Cuvan Tanık ise “Erasmus+ kapsamında 2017-2018 eğitim-öğretim yılının son öğrencilerini belirledik. Lisans ve yüksek lisanstan toplam 23 öğrencimiz, bu yıl da hayallerini gerçekleştirmek ve kendilerini geliştirmek için Avrupa'daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim görecek, staj faaliyeti ile kendilerini profesyonel yaşama hazırlayacaklar. Her dönem düzenlediğimiz geleneksel Erasmus yemeğinde Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve seçilen Erasmus öğrencileri ile bir araya geldik. Bu tür organizasyonlar ile öğrencilerin kendi içlerinde bilgi alışverişini sağlıyor birbirlerine yardımcı olmaları için vesile oluyoruz. Rektörümüz deneyim ve tavsiyelerini paylaşıyor, öğrencileri geçirecekleri serüven ile ilgili bilgilendiriyor. Biz de Uluslararası İlişkiler Ofisi olarak bütün öğrencilerimize yardım ve destek için her zaman buradayız” dedi.

 

ÇOK OKUNANLAR