Koronavirüs,te toplam can kaybı 1 milyona yaklaştı.

Başkan Şahin’den İmmün Plazma Tedavisi için Kan bağışı çağrısı…

SAĞLIK - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İmmün Plazma Tedavisi için Gaziantep Valisi Davut Gül ve Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım’la hayata geçirilecek yeni bir kampanya hakkında bilgi verdi, kan bağışı çağrısında bulundu.

Dünyanın ana gündemini uzun bir süredir meşgul eden Koronavirüs’e karşı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, salgına yönelik tercih edilir tedavi yöntemleri arasında yer alan İmmün Plazma Tedavisi için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Gaziantep Valisi Davut Gül ve Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım’la Gazi şehirlilerden kan bağışı istedi. Başkan Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin desteği, Gaziantep Valiliği ile Kızılay iş birliğinde Gaziantep’te immün plazma bağış oranını artırmak amacıyla bir dizi çalışmanın yapılacağı bir kampanyanın hayata geçirileceğini duyurdu. Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Tiryaki, ise Çin’de başlayan salgının yaşadığı süreçler ve küresel bir krize dönüşmesindeki etmenlere vurgu yaparak tedavi yöntemleri arasında öne çıkan plazma bağışı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

BAĞIŞI YAPILAN BİR PLAZMA SAYESİNDE 2 HASTA HAYATA TUTUNACAK

Kampanya kapsamında son 3-4 aydır düzenli plazma bağışları alımında kullanılan Kızılay’a ait mevcut mobil kan alma aracında yapılacak ek düzenlemelerle plazma alım cihaz sayısı artırılacak. Mobil kan aracı iş yerinden ayrılamayan çalışanlardan iş yerlerinde toplu bağış alınabilmesi için büyük kolaylık sağlayacak. Kovid-19 tanısı konularak uygulanan tedavinin ardından sağlığına kavuşan hastaların plazma tedavisi ve bağışı konusunda hem kendi doktorları tarafından hem de Kızılay ekipleri tarafından bilgilendirilecek. İyileşen tüm bağışçıların verecekleri 1 plazma sayesinde 2 hasta yaşama tutunabilecek. Öte yandan kampanya çerçevesinde kurulması planlanan İmmün Plazma Bağış Merkezi çalışmaları da hızla devam ettirilirken merkezin hizmete alınmasıyla plazma bağışında bulunacak donörlerin plazma alım işlemlerinin daha sağlıklı yapılması için özel bir alan oluşturulmuş olacak.

ŞAHİN: PLAZMA BAĞIŞI İLE YOĞUN BAKIMDA HASTAMIZ KALMAYACAK

Konu hakkında açıklamada bulunan Başkan Fatma şahin, küresel bir sorunla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde diğer ülkelerden pozitif ayrıştık. Onun güçlü liderliği, sağlık alt yapımız, sosyal güvenlik çatısı bizleri bu günlere kadar getirdi. Genel ile yerel arasındaki koordinasyon, merkezi yönetimin yayınladığı genelgelerin hızlı bir şekilde vücut bulması bizleri salgın sürecinde başarılı bir noktaya getirdi. Ama bugün başka bir şey söyleme zamanı. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi, “Dün dünde kaldı.” Bizim medeniyetimiz yaşatan bir medeniyettir. Bugün salgından kurtulan ağabeylerimiz aramızdaysa plazma bağışları sayesindedir. Devlet ve Bilim Kurulu gereğini yapıyor. Ama şehir olarak bizim çok hızlı düşük risk gurubunda başladığımız süreci tamamlamamız lazım. Okullar açılmadan bu illetten kurtulmalıyız. 2 milyon bize emanet. Dolayısıyla bizim kan bekleyen herkese borcumuz var. İnsani olarak yapmamız gereken ne ise yapmalıyız. Bir kan bağışçısı kardeşiniz olarak 2 milyon insanımızı kan bağışına davet ediyorum. Bu kampanyayı çok önemli buluyoruz. 6 defa herkes kendi plazmasını verebiliyor. Herkes bu hassasiyeti gösterirse yoğun bakımda hastamız kalmayacak. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ettiğimiz zaman yeniden hasta olma ihtimalimiz ortadan kalkacak” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR