DHMİ, Gaziantep’e 2020 yılının ilk müjdesini verdi.

Bakbak, STEM yakın gelecekte Ülkelerin gelişmesinde belirleyici rol oynayacak.

EĞİTİM - Dr. Bakbak, “Avrupa’nın en genç ülkesi olarak evlatlarımız, gençlerimiz bizim en değerli hazinemiz. Bu hazineyi iyi kullanıp, küresel meslek sahibi gençler ile rekabet dünyasında olmak istiyorsak STEM’e yani Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik diyoruz.” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak, Vehbi Dinçerler Lisesi’nde düzenlenen STEM&Makers FestExpo etkinliğinde konuştu.

STEM&Makers FestExpo’nun aklın, bilimin ve eğlencenin sınırlarının zorlayacağı, merak ve heyecan uyandırıcı bir etkinlik olarak niteleyen Bakbak, “Teknoloji ve bilimin kalbi bugün Gaziantep’te Vehbi Dinçerler Fen Lisemizde atıyor” dedi.

 STEM’in önemine  değinen Bakbak, şöyle konuştu:

“Ülkemizin sosyal gelişimini sağlamak, bilimsel araştırma ve teknolojik gelişme kapasitesini, ekonomik kalkınmasını ve rekabet gücünü artırmak için geleceğimiz olan evlatlarımızı bu alanlarda yetiştirmemiz önemli bir gereksinim haline gelmiştir.

Bu noktada başta kızlarımız olmak üzere gençlerin doğru eğitim kanallarına kanalize edilmesi hayati öneme sahiptir.

Genç nüfusumuzun enerji, zaman, bilgi ve emeklerini doğru yolda kullanmalarını sağlamak ana gerekçelerimizden biridir.

Avrupa’nın en genç ülkesi olarak evlatlarımız, gençlerimiz bizim en değerli hazinemiz. Bu hazineyi iyi kullanıp, küresel meslek sahibi gençler ile rekabet dünyasında olmak istiyorsak BİLİM, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK ve MATEMATİK diyoruz.”

Geleceğin mesleklerine ilişkin uluslar arası raporların 2020’ye kadar  5.1 milyon işin yok olacağına, 2.3 milyon yeni iş alanın ortaya çıkacağına işaret ettiğini belirten Bakbak, ortaya çıkacak yeni iş kollarının bilim, teknoloji ağırlık olacağını, kas gücünün yerini beyin gücüne bırakacağını belirtti.

Dr.Bakbak, işsizlik sorunu ile mücadelenin ve gelişmiş ülkeler arasında Türkiye’nin yerini sağlamlaştırması için STEM’e yatırımın zaruret olduğunun altını çizdi.

“STEM SEFERBERLİĞİ İLE YOL HARİTASI OLUŞTURULUYOR”

Bakbak, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan Başta Kızlar Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Alanlarına Yönlendirilmesi Alt Komisyonu’nun çalışmalarına ilişkin şöyle konuştu:

“STEM eğitimi Amerika, İsveç gibi birçok ülkede devlet politikası halinde yürütülüyor.  Ülkemizde konuya ilişkin başarılı çalışmalar var, bu etkinliğe imza atan Hacettepe STEM & Maker Lab. gibi üniversitelerimizde STEM merkezleri yer alıyor. Bu merkezleri daha da yaygınlaştırmak, aynı zamanda çocuklarımızı STEM alanlarına yönlendirmek için toplumsal bilinç oluşturmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde önemli bir adım atarak bir komisyon kurduk.

Başkanlığını yürüttüğüm bu komisyonda bugüne kadar alanında uzman isimleri, akademisyenleri dinledik, STEM üzerine Türkiye’de yapılan çalışmaları inceledik ve incelemeye de devam ediyoruz. Milli Eğitim, Aile, Çalışma, Bilim Sanayi başta olmak üzere konunun tarafı olan bakanlıklarımızla iletişim halindeyiz.

STEM eğitiminin nitelikli işgücünün anahtarı olduğunun altını çiziyoruz. Hedefimiz ülke genelimde STEM seferberliği başlatarak, bu konuda ulusal yol haritamızı oluşturmak.

Ve bu yol haritası doğrultusunda da ülkemizi 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaştıracak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerimizi alacağız.

İstiyoruz ki çocuklarımız genlerin dünyasına girsin, kuantum fiziğini irdelesin, model uçak tasarlasın, analitik düşünceyi harekete geçirsin, teknolojik ürün tasarlasın… Hep diyoruz ya icat yapsın diye…

 İşte bugün bu etkinliğin bu anlamda son derece verimli olacağına, çocuklarımızın ufkunu açacağına, toplumsal bilincin oluşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bakbak, konuşmasının ardından eğitim atölyelerini gezdi, çocukların ve gençlerin yaptığı çalışmaları izledi.

ÇOK OKUNANLAR