Koronavirüs' de dünyada ölüm sayısı 3 Milyonu geçti...

Alzaymır Hastası Ekrem Gür Kur'an-ı Kerim öğreniyor.

EĞİTİM - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Moral Evi’nde alzaymır hastalığı nedeniyle tedavi gören Ekrem Gür (68) ezber becerisi ile tüm dikkatleri üzerine çekti.

3 aylık kısa bir sürede aldığı Kur’an-ı Kerim eğitimiyle büyük bir yol kat eden Gür, amacının hafızlık olduğunu söyledi.

6 yıl önce namaz kılarken geçirdiği rahatsızlıktan dolayı hastaneye giden Gür’e alzaymır teşhisi konuldu. Şiddetlenen rahatsızlığı dolayısıyla her şeyi unutmaya başlayan Gür, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Moral Evi’nde tedavi görmeye başladı. Kur’an-ı Kerim öğrenmek için eğitim alan Gür, 3 ay gibi kısa bir sürede ezber yeteneğiyle inanılmazı başardı. Gür, Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek ileride hafız olmayı hedeflediğini belirtti.

ALZAYMIR HASTASI OLDUĞUNU NAMAZ KILARKEN FARK ETTİ  

Alzaymır hastalığını ilk olarak namaz sırasında fark ettiğini dile getiren 68 yaşındaki Ekrem Gür, “Alzaymır olduğumu şöyle öğrendim. Cuma günü namaz kılmak için camiye gitmiştim. Namaz son kıyamında kalkmadım. İki kişi yanıma geldi ve neden kalkamadığımı sordular. Bende bilmiyorum dedim. ‘Ayağa kalkmak ister misin’ diye soru sorarak yardımcı olmaya çalıştılar ve beni ayağa kaldırdılar. Bir baktım ayağa kalktım. Orada belli oldu işte alzaymır olduğum. Ailem bu olay sonrası doktora götürdü. Doktora gidince beyin kanaması geçirdiğimi öğrendim. Hatırlamıyorum ama 22 ya da 23 gün yoğun bakımda kalmışım” dedi.

“RAHATLIKLA KUR’AN-I KERİM OKUYABİLİYOR”

Alzheimer hastası olan kişilerin Kur’an-ı Kerim öğrenmelerinin normal insanlara göre daha zor olduğunu söyleyen Moral Evi personeli Osman Ceran, Ekrem Gür’ün Kur’an-ı Kerim’i rahatlıkla okuyabildiğini belirterek, “Ekrem amcamız Kur’an-ı Kerim öğrenmek istediğini bize söyledi. Ondan sonra kendisine yardımcı olduk. İlk olarak alfabeyi öğrendik. Sonra ileriki aşamalara geçtik. Şimdi de Kur’an-ı Kerim okuyoruz. Rahatlıkla Kur’an-ı Kerim okuyabiliyor. Daha önceden Kur’an-ı Kerim’i okumayı bilmiyordu. Buraya geldikten sonra okumaya başladı.  Alzaymır tanısı konulan kişilerin Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi zor. Çünkü harfleri unuttukları için öğrenmeleri zor oluyor. Ekrem amcamız bunu güzellikle başardı. Rahatlıkla Kur’an-ı Kerim okuyabiliyor. Kur’an-ı Kerim hafızasına yerleşti şu an bazı duaları da ezbere biliyor. Bazı duaları ezbere bilmesi hastalığının tedavisinde katkı sağlamıştır diye düşünüyoruz” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR